23 Mar 2017

GÜNDEM 17 ŞUBAT 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

17 Şubat 2017 Cuma 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

-Brüksel’de yaptığı kongreyle kuruluşunu ilan eden HDK-Avrupa, Ortadoğu’da yaşam bulmaya başlayan Öcalan’ın projesini Avrupa’ya taşımayı amaçlıyor. Referandum hazırlığına başlayan HDK-Avrupa’nın hedefinde 1 milyon HAYIR oyu var.

-Uluslararası Delegasyon üyesi Federico Venturini, öncelikli amaçlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek oluğunu belirterek, Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

-İktidarın savaştaki ısrarı ülke ekonomisini dibe vurdururken, bir yıl içinde İzmir’de 6 bin esnafın kepenk kapatmasına neden oldu. Ajansımıza konuşan İzmir esnafı bu gidişatın referanduma yansıyacağını ve sonucun ‘Hayır’lı’ olacağı kanısında.

-YPG savaşçıları çetelerden temizlenen Halep’te esas olarak kazananın Şêx Meqsud şahsında ortak ve yeni yaşam projesi olduğunu belirtti.

-YPJ Halep savaşçıları Avesta, Nuda ve Mitra, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen 15 Şubat Komplosu’nu kınadı. Savaşçılar, kadınların Öcalan’ın felsefesini kuşanarak komployu boşa çıkardığının altını çizdi.

-DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve Kürt Devrimci ve Demokratik Dernekleri Genel Sekretaryası Abdulhay Okumuş ve Tevgera Azadi Koordinatörü Duysal Karataş, Kürdistan topraklarını korumak ve ulusal birliği güçlendirmek için Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

-15 Şubat uluslararası komplosuna karşı Kanada’nın Toronto ve Avustralya’nın Sidney kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

-Spodoptera frugiperda olarak bilinen güz tırtılları nedeniyle Afrika’daki yüz binlerce hektar mısır ve diğer bazı tarımsal alanlar tehdit altında.

-Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 ay gibi bir süre kalırken, yapılan anketler halen ırkçı lider Marine Le Pen’in önde olduğunu gösteriyor. Son ankete göre, genç aday Emmanuel Macron’un ikinci tura kalarak cumhurbaşkanı seçilmesi en güçlü ihtimal.