27 Mar 2017

GÜNDEM 21 MART 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

21 Mart 2017 Salı 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

-Rakka’nın özgürleştirilmesi için başlatılan Fırat’ın Gazabı hamlesi ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Newroz kutlamaları takip edilecek.

-KDP’nin AKP-MHP iktidarıyla ilişkilerinin dikkat çekici olduğunu söyleyen KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Özellikle bu iktidarın son iki yılda Kürtlere yaptığı zulüm ortadayken KDP'nin Türkiye ile bu düzeyde ilişkiler içinde olması Kürtler açısından, Kürtlük, Kürt tarihi açısından yanlış şeylerdir. Biz KDP'nin Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz. AKP iktidarı birçok saldırısını, katliamını, zulmünü KDP ile ilişkileriyle normalleştirmeye, meşrulaştırmaya çalışıyor” dedi.

-YPJ Karargah Komutanlarından Kobanê: Özellikle Şengal üzerindeki bu son saldırılar, KDP’nin ve Barzani’nin utancıdır. Şengal üzerinde en son konuşacak olan KDP’dir. Çünkü 2014’te Şengal üzerine yapılan katliam var. Binlerce Şengalli kadın katledildi, kaçırıldı, çocuklar kaçırılıp özel eğitimlerden geçirildiler, özel tim haline getirip Kürtlere ve bölgedeki halkın üzerine saldılar.

-Amed Newroz’una saatler kala ANF’ye konuşan HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, bu seneki Newroz’un tekçi zihniyete cevap olacağını vurguladı. Kürt halkının barışın tekçi anlayışla gelemeyeceğini uzun yıllar tecrübe ederek öğrendiğine işaret eden Yiğitalp, kadınlara, çocuklara, inanç farklılıklarına, kimliklere, doğaya yer vermeyen ve sadece tekçiliğe hizmet eden bir rejim değişikliğini kabul etmeyeceklerini altını çizdi.

-Halil Dağ’ın çabasıyla başlayan gerilla alanlarındaki sinema çalışmaları, Sine Çiya ekibiyle devam ediyor. Ekibin son üretimi, yaşanmış bir olaya dayanan “Berfîn” filmi. Ekip üyelerinden M. Emin Engizek ve Özlem Arzeba, “PKK var oldukça hikâyeler yaşamayacak devam edecek; biz de bu hikayelerin peşi sıra koşacağız” dedi.

-İsviçre’nin Vaud Kantonu seçimlerinde SP adayı olan Kürdistanlı İhsan Kurt: Yakınmak yetmiyor, sırtını dönmek olmuyor. İsviçre’de siyasetin kantonlarda yapıldığını iyi bilmemiz gerekir.

-Danimarka Newroz Haftası etkinlikleri çerçevesinde Danimarka-Kürt Dostluk Derneği “Kurdisk Forum” öncülüğünde parlamento binası Christiansborg Sarayı’nda bir Newroz konferansı düzenlendi.

-Almanya’nın Lippstadt şehrinde saldırı planladığı tahmin edilen ve Abu Walaa adlı çete lideriyle bağlantılı olduğu bilinen bir kişinin tutuklandığı bildirildi.