27 Mar 2017

Üç kentte siyasi soykırım operasyonu

AKP/Saray rejimi, Newroz ve referandum yaklaştıkça siyasi soykırım uygulamalarına hız veriyor. Mersin, Bitlis, Erzurum'da çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Van'da da gözaltı süreleri uzatıldı.

17 Mart 2017 Cuma 10:54
HABER MERKEZİ - ANF

Mersin'de sabah saatlerinde çok sayıda eve Newroz öncesi baskın düzenlendi. Çok sayıda kişi evlerdeki aramaların ardından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP Toroslar İlçe Eş Başkanı İsa Kurt ile birlikte Abdulsamet Oğuz ve Hicran Kaytur isimli kişinin olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlar, Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

BİTLİS

Bitlis merkez Tatvan ve Ahlat'ta yapılan baskınlarda 4 HDP'li gözaltına alındı.

Tatvan HDP İlçe Eş Başkanı Mustafa Özcan, Bitlis HDP İl Yöneticisi Nizam Naz, HDP Çalışanı Taner Naz ve eski Ahlat HDP İlçe Eş Başkanı Murat Kahraman yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı.

ERZURUM

Erzurum’un Karayazı ilçesinde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı. DTK Üyesi Fatih Karatoprak, DBP İlçe Yöneticisi Erdal Bayram ve Cemil Oran, Ethem Gündüz, Sakine Gündüz ve Ahmet Gündüz'ün de aralarında olduğu kişiler gözaltına alınıp ilçe emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

Erzurum ve Karayazı ilçesinde dün de 17 kişi evlere yapılan baskın sonucu gözaltına alınmıştı. 

VAN

Van'ın Saray ilçesinde aralarında Belediye Eş Başkanı Abdulkadir Çalışkan’ın da bulunduğu 15 kişinin gözaltı süreleri 23 Mart’a kadar uzatıldı.