27 Mar 2017

Yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı

HPG Basın İrtibat Merkezi, farklı tarihlerde yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. HPG-BİM açıklamasında, ‘’özgürlük yürüyüşümüzü aydınlatan şehitlerimizi saygıyla anıyoruz’’ denildi.

18 Mart 2017 Cumartesi 13:11
BEHDİNAN - ANF

Yaşamını yitiren gerillalara ilişkin bilgi veren HPG Basın İrtibat Merkezi-BİM açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: Kürdistan'daki devrimsel mücadele sürecinin büyük bedeller ile adım adım yaratıldığının bilincinde olan Kürdistan halkı, bu onursal bedel için her türlü fedakarlığı sergileyen bir duruşun sahibi olmuştur. Her yıl büyük emek ve bedeller ile yaratılan değerler bu görkemli kutsal duruşun bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Büyük bedellerin yaratıcısı olan şehitlerimiz; dünümüzü, bugünümüzü ve geleceğimizi inşa etmekte yolumuzun aydınlığı ise, her anımızda şehitlerimizle bağımızı hatırlamak ve hatırlatmakta tarihi görevlerimizdendir.

GÖREVLERİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRDİLER

2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Mart ve Nisan aylarında şehit düşmüş olan Bahoz (Mehmet Aslan), Çekdar (Seyithan Kaplan), Mahir (Hakan Yalçın), Şervan (Mahsum Özer) ve Şiyar (Adnan Daban) yoldaşlarımız da devrim mücadelesinin yüklerini omuzlamış, yaşamın her alanında üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmişlerdir.

ÇEKDAR, AMED HALKININ YİĞİT NEFERİYDİ

2016 yılında düşmanın yaptığı bir operasyonda şehit olan ve tarafımızca yeni netleştirilen Çekdar yoldaşımız, yurtsever Amed halkımızın yiğit neferlerinden biri olmuştur. Talihsiz kazalar sonucu yitirdiğimiz Bahoz, Mahir, Şervan ve Şiyar yoldaşlarımızı anarken tüm şehit yoldaşlarımıza verdiğimiz sözlerin gerçekleşmesi için mücadelemizi sürdürerek daha kararlı bir yürüyüşün sahibi olacağımız da belirtiyoruz.

Farklı tarihlerde ilan ettiğimiz 5 gerillamızı Newroz öncesi anarak sahiplenmek, onların bizlere devrettiği tarihi görevlerin bilincine daha güçlü varmamızı sağlayacaktır.  Dönemin bizlere emrettiği görevleri daha güçlü ve kararlı bir şekilde yürüterek yeni mücadele sürecini zafer inancıyla gireceğimizi belirtiyor, şehit yoldaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Yaşamını yitiren gerillaların sicil bilgileri şöyle:

Kod Adı: Bahoz Faraşin
Adı Soyadı: Mehmet Aslan
Doğum Yeri: Mersin
Anne - Baba Adı: Zarife - Bahattin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 25 Nisan 2014 / Medya Savunma Alanları

Kod Adı: Çekdar Şax
Adı Soyadı: Seyithan Kaplan
Doğum Yeri: Van
Anne - Baba Adı: Vahide - Seracettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Mart 2016 / Amed

Kod Adı: Mahir Başkale
Adı Soyadı: Hakan Yalçın
Doğum Yeri: Van
Anne - Baba Adı: Naze - Muzaffer
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Nisan 2015 / Medya Savunma Alanları

Kod Adı: Şervan Korkmaz
Adı Soyadı: Mahsum Özer
Doğum Yeri: Mardin
Anne - Baba Adı: Şükriye - Şehmus
Şehadet Tarihi ve Yeri: 13 Nisan 2015 / Dersim

Kod Adı: Şiyar Kobani
Adı Soyadı: Adnan Daban
Doğum Yeri: Kobani
Anne - Baba Adı: Sedika - Derweş
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Mart 2013 / Medya Savunma Alanları