IŞİD Azzaz'dan çekildi

El Kaide'nin yollarını ayırdığı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), aralarında El Ekrad Cephesi'nin de olduğu muhalif grupların ültimatomu ardından Efrin ile sınırı olan Azzaz kentinden çekildi.

Geçen yıldan bu yana Azzaz ile Halep arasındaki bölgeye yerleşen IŞİD, 27 Şubat akşamı bu bölgeden çekildi. Geçtiğimiz  günlerde El Ekrad Cephesi, Liva Tevhid, Asifet Şimal ve Komala İslami'nin aralarında olduğu muhalif gruplar, IŞİD'in bölgeden çekilmesi için iki günlük süre tanımıştı. IŞİD'in bu süre dolmadan çekildiği bildirildi.

IŞİD'in Meyer, Dêrcêmêl, Mınıx Havaalanı, Azaz ve Keferğan ile bölgenin ununun temin edildiği Faysal Değirmeni'nden çekildiği öğrenildi.  Bu çetenin Bab taraflarına geçtiği bildirildi.

Ancak IŞİD'in geri çekilirken Faysal Değermeni, Mınıx Havaalanı'nda rejimden kalma  çalışmaz durumdaki altı helikopter ve iki tank ile Azaz'daki en büyük fırın olan Fırın Eli'yi imha ettikleri bildirildi.

IŞİD'in ayrıca çevre köylerden kaçırdıkları yüzlerce insanın yanısıra, taşıyabildikleri eşyaları da TIR'lar yükleyerek yanlarında götürdükleri belirtildi.

Bu çetenin bölgeden çekilmesi ardından El Ekrad Cephesi, Ehfad-ı Murselin, Liva Tevhid, Asifet Şimal ve diğer gruplar yaptıkları arama ve taramada çok sayıda belge gele geçirdi.  Bu belgeler arasında başta Şialığın El Kitabı olmak üzere Farsça belgelerin çok sayıda olduğuna dikkat çekildi. 

IŞİD 2 Ekim 2003'te Azzaz kentinin kontrolünü, Batı destekli muhalif grupların elinden almıştı. IŞİD çetesi daha sonra Efrin sınırındaki bu kentten Kürt bölgelerine saldırı başlatmıştı. Ekim ayı içerisinde özellikle Qestel Cindo köyünde şiddetli çatışmalar yaşandı. YPG güçleri bu çatışmalar sırasında IŞİD emiri Ebu Eumet Elah El Mesri'yi öldürdü. Sadece 2-7 Ekim tarihleri arasında Azzaz-Efrin sınır bölgesinde 170 IŞİD üyesinin öldüğü bildirilmişti. O dönem yaşanan çatışmalarda IŞİD Genel Komutanı Ömer El Şişani ve bir çok emir daha öldürülmüştü.

Son aylarda IŞİD ile diğer silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar başladı. El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra ile IŞİD de karşı karşıya geldi.

El Nusra ile IŞİD, Irak'taki El Kaide kolundan türeyen iki grup olarak Suriye'de öne çıktı. Ancak iki grup arasındaki ilişkiler son haftalarda kötüleşti ve çatışmalara dönüştü. Aralarında El Nusra'nın da olduğu Batı ve Türkiye destekli silahlı gruplar, daha önce ittifak halinde oldukları IŞİD ile savaşmaya başladı.

IŞİD, 2003'de ABD'nin Irak işgali ardından ortaya çıktı. Suriye'de sivillere ve diğer grupların üyelerine yönelik işlediği suçlar nedeniyle yoğun tepki aldı.

IŞİD, Suriye'de ise ilk olarak 2013 baharının sonlarında ortaya çıktı. Bu yılın başında ise koalisyon kuran diğer silahlı gruplar, ülkedeki uygulamaları ve Başar Esad rejimine karşı birlikte savaşmayı reddettiği gerekçesiyle IŞİD'e karşı savaş açtılar. Başlangıçta çatışmalardan uzak duran El Nusra grubu da, özellikle Iraktan savaşçı ve silah taşımak için stratejik önemde olan petrol bölgesi Der Ez-Zur'da IŞİD'e karşı çatışmalara girdi. Ancak başka yerlerde bu grupların birlikte hareket ettikleri biliniyor.

El Nusra ve IŞİD'in Türkiye tarafından desteklendiğine dair de çok sayıda belge, göründü ve tanıklık ortaya çıktı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen savaşçılar Türkiye'de ağırlandıktan sonra, sınır hattında herhangi bir engelle karşılaşmadan Suriye'ye geçtiler. Aynı gruplar, yine Türkiye'nin desteğiyle Kürtlere karşı savaştılar. Hükümete yakın bazı sivil toplum örgütlerinin barındırdığı El Kaide üyelerinin Türkiye'den silah ve mali destek gördüğü de belirtiliyor. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 3 Ocak-26 Şubat arasında  IŞİD ile muhalif gruplar arasındaki çatışmalar, birbirlerine karşı bomba yüklü araçlarla düzenledikleri saldırılar ve karşılıklı infazlarda 3.300 kişi hayatını kaybetti. Gözlemevi'nin hesaplarına göre IŞİD saflarında 924 kişi ölürken, karşı cephedeki "isyancı" ve "islamcı" gruplar ise 1.380 kayıp verdi. Hayatını kaybedenlerden 281'inin sivil olduğunu belirten Gözlemevi, 700'den fazla kişinin hangi tarafa mensup olduğunu tespit edemediklerini, 29 cesedin de IŞİD'in konumlandığı alanlarda bulunduğunu ve muhtemelen infaz edildiklerini ifade etti.