Dört Kürt partisinden HDP’ye dayanışma ziyareti

Türk devletinin Kürtlere yönelik son günlerde başlattığı yeni gözaltı terörü ardından dört Kürt partisi, HDP’ye destek ziyaretinde bulundu.

Erdoğan rejimi, 9 Ekim’de Amed merkezli olmak üzere dokuz ilde HDP’yi hedef alan operasyonlar düzenledi. Sadece son bir hafta içerisinde aralarında, gazeteciler, avukatlar, insan hakları savunucuları ve kadın aktivistlerin olduğu yüzlerce kişi gözaltına alındı, onlarcası tutuklandı.

Amed’de bulunan Kürt partilerinden Özgürlük ve Sosyalist Partisi (ÖSP), Tevgera Azadi, İnsan ve Özgürlük Partisi ve PDK Bakur temsilcilerinden oluşan heyet, HDP Amed il örgütüne ziyarette bulundu. Heyeti, HDP’li milletvekilleri karşıladı.

Heyet ayrıca kentte temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile de bir araya geldi.

ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, operasyonun salt HDP’ye dönük olmadığını ifade ederek, HDP ile dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Temelli ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yanımızda olmanız bize güç verdi. Çok önemli bir katkı sundu. Bugün Diyarbakır’da iki gündür yapılan operasyon sadece HDP’ye yönelik bir operasyon değil, Kürt halkına yapılan bir operasyondur” dedi.

Temelli şunları ekledi: “Kürt halkının iradesine ve bu iradeyi kırmaya yönelik bir operasyondur. Bu operasyonlara ve saldırılara karşı ancak bir araya gelerek bir yanıt üretebiliriz. Bütün farklılıklarımız ve farklı düşüncelerimizle yan yana bu düşünceye karşı yan yana durabilmeliyiz. Bunu başarabiliriz. Geçmişte eksikliklerimiz oldu ama şimdi irademize, kimliğimize ve varlığımıza yönelik bu saldırıya karşı ancak varlıklarımızı ve irademizi yan yana koyarak karşı durabiliriz.”

İRADEYE SALDIRIDIR

Gözaltı operasyonlarının sadece belediyecilik ile sınırlandırılamayacağını ifade eden Temelli, “Operasyon kendisi yönetmek isteyen iradeye saldırıdır” diye vurguladı.

Temelli şöyle devam etti: “Önümüzde yerel seçimler var. İktidar yerel seçim çalışmasını bu kampanya ile başlatıyor. Bu kayyum zihniyetini sürdürmeye yönelik bir kampanyadır. Kayyum kampanyasının en önemli özelliği, bütün fikir ve düşünceler üzerine asfalt, beton dökendir. Bunlar düşünceye insana değer vermeyen, betoncu bir zihniyettir. İnsanlığın anadiline, kimliğine değer vermeyen bir zihniyettir. Bizler düşüncemizle var olmaya devam edeceğiz. Bunun yolu birlikten geçiyor. O yüzden bu ziyaret umut veren anlamlı ziyarettir.”

Gözaltına alınan siyasetçi ve gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyen Temelli, “Arkadaşlarımız suçlu oldukları için değil, bu iradeyi savundukları için gözaltındalar” diye konuştu.

Temelli’nin ardından Kürt partilerinin temsilcileri dayanışma ve destek mesajlarını iletti. Operasyonların sivil siyasete yönelik bir operasyon olduğunu belirten PDK-Bakur Meclis Üyesi Bora Balin,  "Eğer bu operasyonlara ciddi tepki verilmezse bu tür operasyonlar diğer siyasi partilere ve toplumun diğer kesimlerine de yapılır. Demokratik siyasetin önünün açılmasını yineliyoruz. Bu operasyonları da kınıyoruz" dedi.

Ziyaret daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.