AKP’nin HDP’li belediyeleri gaspı Londra’da protesto edildi

Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin AKP/MHP rejimi tarafından gasp edilmesi Britanya’nın başkenti Londra’da Trafalgar meydanında düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Britanya Demokratik Güç Birliğinin çağrısıyla Londra’nın Trafalgar Meydanında bir araya gelen halk, Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesini protesto etti. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı protesto eyleminde AKP’nin tüm hile ve zorbalıklarına rağmen halkın kazandığı belediyeleri gasp etmenin zorba bir darbe uygulaması olduğu ifade edildi.

HDP bayraklarının açıldığı eylemde üzerlerinde Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe’nin fotoğraflarının olduğu ve İngilizce “Demokratik Güç Birliği AKP/MHP hükümetinin siyasi soykırımına karşı” yazılı pankartlar açıldı.

‘İKTİDAR MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞTİR’

Britanya Demokratik Güç Birliği adına yapılan açıklamada AKP hükümetinin zerre kadar demokratik meşruiyetinin kalmadığı ve halkın iradesini gasp etmenin, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmenin bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı haline geldiği ifade edildi.

‘DEDELERİNİZ BAŞARAMADI, SİZ DE BAŞARAMAYACAKSINIZ’

Protesto eylemine katılan Amed Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir de Kürtçe ve İngilizce bir konuşma yaptı. Baydemir konuşmasında Kürt halkına yönelik baskı ve esir alma girişimlerinin iktidardakilerin dedeleri tarafından denendiği ve başaramadıkları, kendilerinin de başaramayacağını ifade etti.

“Kürdistan kadim bir direniş tarihine sahiptir. Nerede olursak olalım, ülkede, sürgünde her yerde direnmeye devam edeceğiz. Bizler Şeyh Saitlerin torunlarıyız, Ehmedê Xanîlerin torunlarıyız. Nereye gidersek gidelim kalbimizdeki Kürdistan’ı da oraya taşıyacağız. Hiçbir işgalcinin Kürdistanı işgal etmeye gücü yetmeyecek. Hiçbir işgalci ebedi Kürdistan’da kalamayacak. İşgalcilerin Kürdistan’daki varlığı sadece ve sadece zora dayalıdır. İşgalcilerin Kürdistan’dan çıkacağı günler yakındır” diyen Baydemir, mevcut iktidardakilerin dedelerinin çok denediği ve başaramadığını, bunların da başaramayacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardında kitle Trafalgar Meydanı’ndan başbakanlık binası önüne, oradan da Birleşik Krallık Parlamentosu önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem parlamentonun önünde sona erdi.