Britanyalı liderlerden Newroz mesajı

Kürt halkının Newroz bayramını kutlayan İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Ortadoğu’da Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerinin sağlanarak bir barışa gidilebileceğini belirtti.

Britanya’da siyasi parti liderleri, milletvekilleri akademisyen, doktor, gazeteci ve lordların da aralarında olduğu çok sayıda kişi Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak, dayanışma ve mücadele mesajları verdi.

Koronavirüs dolayısıyla Britanya’da Newroz etkinlikleri iptal edilirken, İşçi Partisi Lideri Jerem Corbyn, Londra Kürt Halk Meclisi’ne bir Newroz kutlama mesajı gönderdi. Kürt toplumuyla sürekli yakın ilişki içerisinde olduğunu ifade eden Corbyn, “Uzun yıllardır Kürt halkı ile birlikte birçok çalışma yaptım ve onlardan çok fazla şey öğrendim. İngiltere’de yaşayan Kürt halkın örgütlü ve güçlü sesi ile bu ülkeye katkısından dolayı ayrıca teşekkür ederim” dedi.

KÜRT HALKI MUTLAKA KAZANACAK

Bugüne kadar Kürdistan'ın birçok bölgesini ziyaret ettiğini belirten Corbyn, Kürt halkının temel hakları için mücadele ettiğini ifade etti. Kürt halkının onlarca yıldır baskı ve saldırı altında olduğunu söyleyen Corbyn, Suriye’de iç savaş ile birlikte bu baskının arttığına dikkat çekti. Baskı ve şiddet yoluyla Kürtlerin öldürüldüğünü belirten Corbyn, barışa giden yolun Kürt halkının temel hakları, kimlikleri ve dillerinin özgürlüğü ile mümkün olduğunun altını çizdi. Her zaman olduğu gibi Kürt halkının, kendi kaderlerini tayin ve haysiyet hakkını savunduğunu vurgulayan Corbyn şunları belirtti: “Kürt halkı dünyaya çok şey verdi; çok bedel ödediler. Huzur içinde yaşamayı hak eden Kürtler kimliklerini mutlak kazanacaktır. Tüm Kürt halkının Newrozunu en içten dileklerimle kutluyorum.”

ADAM PRICE: DİRENEN HALKIN YANINDAYIZ

Galler Plaid Cymru Parti Lideri Adam Price’da Kürt halkına dönük bir Newroz mesajı yayınlayarak, Galler halkı olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için başlatan İmam Şiş ile dayanışma içerisinde olarak Kürt halkının her zaman yanında olduklarını belirtti. Kürt halkının adaletsizlik ve baskılara karşı umut ve cesaret ile azanımlar elde ettiğini ifade eden Adam Price, Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını savunduklarının altını çizdi. Price, direnen ve mücadele eden Kürt halkının Newrozunu kutlayarak mesajına son verdi.

ZULME KARŞI KÜRDÜN YANINDAYIZ

Koronavirüs teşhisi ile karantinaya alınan İşçi Partisi Brighton Milletvekili Lloyd Russell, Lloyd Russell-Moyle, Kuzey Doğu Suriye’ye (Rojava) Türkiye’de Kürt halkına yönelik zulüm ve baskılara karşı parlamentoda mücadele yürüttüklerini kaydederek, Kürt halkının yaşadığı baskı ve zulme karşı geliştirdiği direnişin yanında olduğunu ifade etti. Russell, Newroz’u kutlayarak, bundan sonraki süreçte de Kürt halkı ile dayanışma içerisinde olacağını vurguladı.

KÜRT HALKININ YANINDAYIZ

Plaid Gymru Galler Milletvekili Liz Saville Roberts ise şunları kaydetti: “Kürt halkının Newrozunu kutluyorum. Varlığınız, çocuklarınız, hayatınız, kimliğiniz tehlike de ise durmayın. Şehirler de tanklar hapishaneler de insanlar olduğu müddetçe mücadele sürecektir. Kürt halkı haksızlığa karşı geri adım atmayacaktır. Galler halkı Kürt halkının sesini duyuyor mücadelesinin yanında.”

Enfield Belediye Başkanı Nesli Çalışkan’da Newroz’un yeni başlangıçlar ve baharın müjdecisi olduğunu belirterek, Kürt halkının Newrozunu kutladı.

Britanya’nın ve İşçi Partisi’nin ilk Kürt kadın Milletvekili Feryal Clark Demirci’de Newroz’u kutlayarak, Kürdistan’daki demokrasi, adalet ve barış mücadelesinin yanında olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

İşçi Partisi Edmonton Milletvekili Kate Osamar, Kürt halkı ile birlikte dayanışma içerisinde olmaktan gurur duyduğunu ve adalet mücadelesinde yanlarında olmaya devam edeceğini vurgulayarak, Newroz’u birlik ruhuyla kutladığını kaydetti.

Britanya Parlamentosu’nda olması planlanan ancak koronavirüs nedeniyle iptal edilen Newroz Resepsiyonu’na mesaj gönderen şahsiyetlerden bazıları şöyle: İşçi Partisi Sountgate Milletvekili Bambos Charalambous, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Julia Word, Milletvekili Chris Stephens, Britanya Adalet ve Barış Komisyonu Eski Başkanı Joe Ryan, Gazeteci Rahila Gupta, Antropolog ve yazar Dr. Felix Padel, Cambrige Üniversitesi Politik Bilimler Enstitüsü öğretim görevlisi Dr. Thomas Jeffrey Miley, University Of London Uluslararası İlişkiler ve Politika Bölümü öğretim görevlisi Dr. Derek Wall, Lordlar Kamarası’ndan Lord Hylton, Kürdistana Barış İnisiyatifi üyesi Av. Margaret Owen, İşçi Partisi Newport Milletvekili Jessica Morden.