Liege ve Freiburg'da Ekim ayı şehitleri anıldı

Belçika'nın Liège ve Almanya’nın Freiburg şehirlerinde Ekim ayı şehitleri anıldı.

Belçika'nın Liège ve Almanya’nın Freiburg şehirlerinde Ekim ayı şehitleri anıldı.

HABER MERKEZİ

Belçika'nın Liège kentindeki Kürt kültür derneğinde KOMAV öncülüğünde Ekim ayı şehitleri anıldı. Tüm Kürdistan devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada, Türk devletinin Rojava'ya yönelik saldırılarına dikkat çekildi. Kürdistan halkına yönelik uluslararası komplonun devam ettiği belirtilen anmada, Rojava'ya sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

FREİBURG

Ekim ayı şehitlerini anmak amacıyla Almanya'nın Freiburg kentinde bir anma etkinliği düzenlendi. Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde Şehit Aileleri Komisyonu ve Nuda Kadın Meclisi tarafından organize edilen anmaya Freiburg DKTM, Nuda Kadın Meclisi, Alevi Kültür Dergahı ve Selahaddin-i Eyyubi Camisi temsilcileri de katıldı. Rojava'ya yönelik saldırılarda yaşamını yitirenler şahsında tüm özgürlük mücadelesi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmaya HDP eski Milletvekili Demir Çelik de katıldı.

Anmada bir konuşma yapan Çelik, Rojava'da destansı bir direniş olduğunu ve bu süreçte Kürt halkını soykırımdan korumak için canlarını feda edenleri andı. Kadın hareketi adına yapılan konuşmada ise, Beritan'dan Hevrin Xelef'e kadar Ekim ayı içerisinde binlerce Kürt gencinin yaşamını yitirdiği belirtildi.