Hamburg’da 12 Eylül darbesi 40’ıncı yılında protesto edildi

Almanya’nın Hamburg kentinde 12 Eylül askeri darbesi 40’ıncı yılında protesto edildi.

Hamburg Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ile düzenlenen eylemde, 12 Eylül darbesinin izlerinin hala tazeliğini koruduğu belirtildi.

Sternschanze Tren İstasyonunda başlayan eylemde sık sık 12 Eylül askeri darbesini kınayan sloganlar atıldı. Hamburg Türk konsolosluğu önünde son bulan yürüyüşte bir konuşma yapan Hamburg Demokratik Güç Birliği sözcüsü Serhat Çetinkaya darbenin bugün de faşist Erdoğan rejimi tarafından hayata geçirildiğini belirtti.

Çetinkaya, “Dünün askeri faşizmi bugün de yeşil faşizm şeklinde toplumu ezmeye çalışıyor. Faşizmin olduğu yerde elbette direniş de olacaktır. Faşizme direnmek bedel gerektiriyorsa bizler bu bedeli ödemeye hazırız" dedi.

İnsan hakları savunucusu ve müzisyen Leman Stehn ise faşizme karşı devrimcilerin de örgütlülüklerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Hamburg Sol Parti Milletvekili Metin Kaya da dün olduğu gibi bugün de faşizmin insanların özerinde terör estirmeye devam ettiğini söyledi.

Yürüyüş esnasında sık sık "Yaşasın devrimci mücadele", “Yaşasın devrim ve sosyalizm", “Yaşasın enternaysonal dayanışma" sloganları atıldı