İngiliz pilotların grevi ikinci gününde: 100 bin yolcu etkilendi

İngiliz havayolları British Airways pilotlarının grevi ikinci gününde de yoğun katılımla sürdü. Neredeyse tüm uçuşlar iptal edildi. 100 bin dolayında yolcu etkilendi.

Pilotların grevi Pazartesi günü başladı. İlk gün 850 dolayında uçuş iptal edildi. İki günlük grev, Salı günü de yoğun katılımla sürdü. Yine uçuşların neredeyse tümü iptal edildi. 

British Airways ilk kez bu çapta bir tepki hareketi ile karşı karşıya kalıyor. Şirket her yıl 2 milyar euro kar elde ederken, pilotlar daha iyi bir ücret talep ediyorlar. Şirket yönetimi ise İngiliz pilotların Avrupa’da en iyi ücret alanlar arasında olduğunu savunuyor.

Havayolu şirketi üç yıl üzerinden yüzde 11,5 ücret artışı önerdiklerini belirtirken, bunun adil olduğunu savundu ancak pilot sendikası Balpa’nın bunu reddettiğini ifade etti.

Balpa, pilotların yüzde 93’ünün grev lehine oy kullandığını belirtti. Sendika, pilotların son yıllarda bedeller ödediğini ve bu nedenle şirketin elde ettiği kardan daha fazla yararlanması gerektiğini kaydetti.

Mevcut durumda, yönetim ile sendika arasında müzakerelerin yeniden başlaması için bir tarih belirlenmedi. Ancak anlaşma sağlanmaması halinde bir sonraki eylem günü şimdiden 27 Eylül olarak belirlendi.