‘Bombalı mektubu Yunan anarşistler gönderdi’

Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin Paris’teki bürosuna dün gönderilen mektup bombasının da Almanya Maliye Bakanlığı’na gönderilen bombalı paket gibi Yunanistan’dan gönderildiği iddia edildi.

Dün Paris’teki IMF bürosuna gönderilen bir mektubun açılması sonucu bir patlama yaşanmış, mektubu açan görevlinin hafif yaralandığı bildirilmişti.

Konuya ilişkin Yunanistan polisinden yapılan açıklamada, mektubun ülkelerine yönelik kemer sıkma dayatmalarına karşı çıkan anarşist bir grup tarafından gönderildiği savunuldu.

İddiaya göre, Alman Maliye Bakanlığı’na Çarşamba günü gönderilen bir bombalı paket eylemini üstlenen Ateş Hücreleri İttifakı IMF’ye yönelik eylemi gerçekleştirdi.

Öte yandan Le Figaro gazetesine konuşan bir ‘yetkili’, Almanya Maliye Bakanlığı ile IMF’ye gönderilen patlayıcı koli ve mektup olayı arasında bağlantının olduğunu savundu. Yetkili, iki eylem arasında bağlantının incelendiğini bildirdi.

Çarşamba günü Yunanistan’a yönelik sert tutumuyla bilinen Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’yi hedeflediği iddia edilen bir patlayıcı paket gönderilmişti. Paketin görevlilerce şüpheli bulunması sayesinde açılmayarak, polise haber verildiği öğrenilmişti.