Covid-19: Vaka sayısı bir ayda ikiye katlandı

Koronavirüse yakalananların sayısı 5 milyonu aştı. 330 binden fazla kişi de yaşamını yitirdi. Türkiye'de yoksul halk açlığa, tutsaklar ölüme sürükleniyor.

Covid-19 salgını yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde 5 milyon 100 binden fazla kişi virüse yakalandı. Yaşamını yitirenlerin sayısı ise 330 bini aştı.

2 milyon 700 binden fazla kişi tedavi görürken, 2 milyonu aşkın kişi de iyileşti.

BİR AYDA VAKA SAYISI İKİYE KATLANDI

Dünyada son bir ay içerisinde vaka sayısı ikiye katlandı. 21 Nisan’da vaka sayısı 2 milyon 556 bin dolayındaydı.

Özellikle Latin Amerika’da virüs hızlı bir yayılma gösterdi. Brezilya’da dokuz gün içinde vakalar ikiye katlanarak, 291 binin üzerine çıktı. Artış diğer bir çok Latin Amerika ülkesinde de dikkat çekti. Peru’da 104 bini aşkın vaka, Meksika’da 56 bini aşkın vaka ve Şili’de 53 bini aşkın vaka var.

196 ülkeye yayılan virüsten en fazla etkilenen ülkeler ölümler konusunda ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya olarak kalmaya devam ediyor.

VUHAN'DA YASAK

Koronavirüs salgınının başlangıç yeri olan Çin'in Vuhan kentinde, vahşi hayvan ticaretinin yasaklanmasının ardından bu hayvanları avlamak ve yemek de yasaklandı.

Çin Global Times gazetesi, yasağın balık çeşitleri de dahil tüm vahşi hayvanların ve 'esaret altına yetiştirilen' tüm hayvanların tüketimini kapsadığını yazdı.

HASELTINE UYARDI: GÜVENMEYİN

Kanser, HIV/AIDS ve insan genomu projesiyle ilgili önemli çalışmalarıyla tanınan Amerikalı Bilim İnsanı William Haseltine, hükümetlerin kısa vadede bir koronavirüs aşısı bulunmasına güvenmemesi gerektiğini söyledi.

Haseltine, virüsün, yayılmaya başladığı anda enfeksiyonları tespit ederek, temas edilenler bulunarak ve izole ile kontrol edilebileceğini de vurguladı.

Aşı geliştirilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Haseltine, "Ben buna bel bağlamazdım" diye uyardı.

TÜRKİYE

Verileri gizlediği ve koronavirüs ölüm raporlarına "doğal ölüm" yazdığı ortaya çıkan Türkiye'de iktidar yetkilileri, dün itibarıyla vaka sayısının 152.587, ölü sayısının 4.222 olduğunu duyurdu. Ülkedeki vakalardan 972'sinin, ölümlerden de 23'ünün yeni olduğu belirtildi.

AKP-MHP iktidarı, yandaş büyük şirketler için bütçe ayırırken, halkın her kesimi ise açlığa, yoksulluğa, siyasi tutsaklar ve sağlıkçılar da ölüme terk edildi.

Mersin'de de küçük esnaf iflas etmeye başladı. Çarşı Esnafları Dernek Başkanı Bekir Algüllü, salgın sürecinde kentte 30 bin esnafın kepenk kapattığını söyleyerek, yasakların destek almayan küçük esnafı bitirdiğini belirtti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma Derneği (TUHAD), tutsaklara yönelik baskılara karşı Kartal, Fatih ve Avcılar’da eş zamanlı eylem yaptı. Eylemlerde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve siyasi tutsakların yaşam hakkının tehlikede olduğu uyarısında bulunuldu.

Sağlık emekçileri de ek ödemelerdeki adaletsizliğe ve zorlu çalışma koşullarına karşı eylemler düzenledi. Performansı teraziyle ölçmeye çalışanların, salgında canla başla çalışan emekçileri hayal kırıklığına uğrattığı vurgulandı.

Van’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Muhbet Çiftçioğlu’nun ölümü, büyük bir ihmali ortaya çıkardı. Aileye ölümün nedeni söylenmedi, ölüm raporuna da "doğal ölüm” yazıldı, cenaze aileye teslim edildi, tedbir alınmadan cemaatle defnedildi. Valilik ise iki gün sonra açıklama yaptı, Çiftçioğlu'nun Covid-19'a yakalandığını itiraf etti.

ABD

Beyaz Saray, salgın nedeniyle Avrupa ülkeleri vatandaşlarına uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasının planlanmadığını açıkladı. Buna rağmen, G7 Zirvesine ev sahipliği yapacak olan ABD Başkan Donald Trump'ın liderleri yüzyüze ağırlamayı istediği öğrenildi.

İSPANYA

İspanya'da 279.524 vaka, 27.888 ölüm tespit edildi.

İspanya, en çok vaka ve ölümün görüldüğü ülkelerden.

Ülkede 196.958 kişi iyileşirken, 54.678 kişi ise tedavi sürecinde.

İTALYA

Bilançosu ağır ülkelerden İtalya'da 227.364 vaka görüldü. Ülkede 32.330 kişi yaşamını yitirdi.

ABD ve Birleşik Krallık'tan sonra en çok ölüm bu ülkede.

İtalya'da 132.282 kişi iyileşti, 62.752 kişi ise tedavi görüyor.

BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık'taki vaka sayısı 248.293, ölü sayısı 35.704.

İngiltere, iki sıtma ilacının Covid-19'u önlemede kullanılıp kullanılamayacağını anlamak için Brighton ve Oxford'da denemelere başladı..

Avrupa, Afrika, Asya ve Güney Amerika'da 40 bin sağlık çalışanına bu ilaçlar, bir kısmına da etkisiz plasebo hapı verilecek.

Denemelere katılan sağlık çalışanlarının Covid-19 hastaları ile yüz yüze olduğu ifade ediliyor.

FRANSA

Fransa'da vakaların toplam sayısı 181.575. Ülkede 28.132 kişi yaşamını yitirdi.

63.354 kişinin iyileştiği ülkede 90.089 kişi ise tedavi görüyor.

ALMANYA

Almanya'daki vaka sayısı 178.531, ölü sayısı 8.270.

Ülkede 158 bin kişi iyileşirken, 12 binden fazla kişi de tedavi sürecinde.

HOLLANDA

Hollanda'da vaka sayısı 44.700, yaşamını yitirenlerin sayısı 5.775.

253 vaka, 27 ölüm de yeni kaydedildi.

Hollanda'da 275 kişinin durumunun da kritik olduğu ifade edildi.

BELÇİKA

Belçika'da vaka sayısı 56.235, ölü sayısı 9.186 oldu. Vakalardan 252'si, ölümlerden 36'sı yeni.

Blçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 71 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 141 kişinin taburcu edildiği bildirildi.

İSVİÇRE

30.694 vakanın tespit edildiği İsviçre'de yaşamını yitirenlerin sayısı ise 1.893.

Ülkedeki vakalardan 36'sı, ölümlerden 1'i yeni.

İRAN

Verileri çarpıttığı düşünülen İran, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 66 artarak 7 bin 249'a çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 2 bin 392 yeni vaka tespit edildiğini de duyurdu.

Ülkede toplam vaka sayısı 129 bin 341 oldu.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı Kasım Canbabay da "10 bin civarında sağlık çalışanı ölümcül Corona virüsü salgınına yakalandı ve aralarından bazıları hayatını kaybetti” dedi.

RUSYA

Bilançosu kısa zamanda ağırlaşan Rusya'da devletin verilerine güvenilmiyor. Yetkililer, 317.554 vakanın, 3.099 ölümün görüldüğünü belirtiyor. Rusya'daki vakalardan 8.849'u, ölümlerden 127'si yeni kaydedildi.