Fransa, ABD’nin Rusya’ya yaptırımlarını delme arayışında

Fransa, Rusya’ya yönelik Fransız yatırımlarının engelleyen bazı Amerikan yaptırımlarını aşmak için kendisine altı aylık bir süre belirledi.

Moskova’ya ziyarette bulunan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ABD’nin “dış dokunulmazlığı” etkileyen yaptırımlarını kınadı. Sözkonusu yaptırımlar, ABD’de çıkarları olan Fransız bankalarının Rusya’daki projeleri veya Fransız-Rus ortak projelerini finanse etmesini engelliyor.

Rus mevkidaşı Maxime Oreşkin ile bir araya gelen Le Maire, “Kabul edilebilir, yenilikçi ve uluslararası hukuka uygun çözümler bulmak için kendimize altı ay süre veriyoruz” dedi.

Konuyu Ocak ayındaki Davos ekonomi forumunda Rus bakanla birlikte ele alacaklarını da belirten Le Maire, gelecek altı ay içerisinde yeniden Rusya’ya döneceğini kaydetti.

Le Maire, “Rusya’yı Avrupa’ya demirlememiz gerekiyor ve Fransa’nın da bunu Avrupa’da sağlayan ülke olması gerekiyor” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya’yı stratejik bir tercih yaptığını ifade eden Bruno Le Maire, bunun ekonomik alanda karşılık bulmasını istediklerini söyledi. Le Maire, mevcut durumda iddialı her projenin Amerikan yaptırımları nedeniyle finansman sorunu yaşadığına dikkat çekti.

Fransa, Rusya’daki ilk yabancı işveren olarak biliniyor. Fransa, Total grubu yoluyla dahil olduğu temel projeler arasında, Arktika’daki Novatek’te sıvılaştırılmış devasa doğal gaz fabrikaları bulunuyor.