Fransa’da tartışmalı internet yasası kabul edildi

Fransa’da meclis, muhalefet partilerinin sert biçimde karşı çıktığı ‘İnternette Nefreti Önleme Yasası’nı kabul etti.

Ulusal Meclis’te iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) ile liberal muhalefet partisi UDI-Agir üyelerince desteklenen yasa, kabul edildi. Sağ muhalefet partileri ile aralarında Boyun Eğmeyen Fransa (FI)’nin de olduğu muhalefet partileri ise, yasaya ‘hayır’ oyu verdi. 2012-2017 arasında iktidarda olan Sosyalist Parti (PS) üyeleri ise çekimser kaldı.

Fransız Komünist Partisi (PCF) üyeleri ise, Covid-19 salgını nedeniyle birçok parlamenterin meclise gelememesine tepki olarak, oylamaya katılmadılar.

1,25 MİLYON EURO’YA KADAR CEZA VERİLEBİLİR

Yasa, sosyal medya platformları ile arama motorlarının yasadışı kabul edilen tüm paylaşımları en geç 24 saat içerisinde silme zorunluluğu getiriyor. Aksi halde 1 milyon 250 bin Euro’ya kadar varan para cezaları kesilebilecek. Bu kapsama giren paylaşımlar arasında nefrete teşvik edenler, şiddet içerenler, ırkçı veya dini inanışlara hakaret edilen söylemler bulunuyor.

YETKİ YARGI YERİNE CSA’YA VERİLİYOR

Ancak yeni yasaya muhalefet partileri tepki gösteriyor. Yasada yargıyı temsil eden hakimlerin kararı aranmadan ceza kesilebilmesine karşı çıkılıyor. Zira burada yetki daha çok Radyo-Televizyon Üst Konseyi (CSA) adlı kontrol mekanizmasına bırakılıyor.

Sol muhalifler, yasa ile birçok paylaşımın yasal olmasına rağmen silinmeyle karşı karşıya kalacağı ve bunun ‘aşırı sansür’ uygulamasının önünü açacağı uyarısında bulunuyor.

YASAYI HAZIRLAYAN VEKİLİN KENDİSİ HAKARETLERDE BULUNMUŞ

Ayrıca yasayı hazırlayan LREM Milletvekili Laetitia Avia’nın bizzat kendisinin daha önce ırkçı, cinsiyetçi ve eşcinsellik karşıtı sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelmesinden bir gün sonra oylama yapıldı. Avia’ya ilişkin bir makale, Salı günü Mediapart sitesinde yayınlanmıştı.

Tartışmalı yasanın sağ muhalefet üyesi senatörler tarafından en üst idari yargı birimi olan Anayasa Konseyi’ne taşınacağı da öğrenildi.