Fransa solunun adayı Mélenchon’dan tarihi yürüyüş ve miting

Fransa’da Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sol parti ve oluşumların adayı olan Jean-Luc Mélenchon, bugün tarihi bir miting düzenledi.

Başkent Paris’te ‘6’ncı Cumhuriyet İçin Yürüyüş’ sloganıyla Bastille Meydanı’ndan başlayan yürüyüşün ardından Republique Meydanı’nda buluşan yüz bini aşkın kişi alanı tıka basa doldurdu. Yürüyüş esnasında sık sık ‘Oy kullanacağız, onlar defolup gidecekler’, ‘Direniş’, ‘Başkanlık monarşisine son!’ gibi sloganlar atıldı.

Jean-Luc Mélenchon’un adaylığı etrafında birleşen komünist, sosyalist ve radikal sol gruplar ile sendikaların desteklediği yürüyüş ve mitingde birçok sanatçı ve tanınmış isim de sahnede yerlerini aldı. Bunlar arasında tanınmış komedyen Sam Karmann ile yazar Laurent Binet de yer alıyordu.

23 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine dar gelirliler, kamu çalışanları, emekliler, gençler ve işsizlere hitap eden bir program vaadiyle katılan Jean-Luc Mélenchon’a üyesi olduğu Sol Parti (PG), Fransız Komünist Partisi (PCF)’nin yanı sıra Sol Cephe (FG) bileşeni diğer tüm partiler destek veriyor.  France Insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa) adlı hareket adı altında örgütlenen Jean-Luc Mélenchon, 5 yıllık Sosyalist Parti (PS) iktidarının liberal politikalarına sert bir biçimde karşı çıkıyor.

ÜLKEYİ İDARE ETME KAPASİTESİNE VURGU

Mitingde bir konuşma yapan Jean-Luc Mélenchon, dev yürüyüş ve mitinge 130 bin kişinin katıldığını duyurdu. Seçimlerde kazanma şanslarının ve ülkeyi idare etme kapasitelerine dikkat çeken Mélenchon, medyanın anti-propagandasına karşı zafere yürüyüş çağrısı yaptı.

Seçimlerde sağ adayların kazanmasının önüne geçilmesi için ‘kullanışlı oy verilmesi’ çağrılarına sert tepki gösteren Mélenchon, halkın çıkarlarının sürekli ‘daha güçlülere teslim edildiği’ eleştirisini getirdi.

GENÇLER, ÇALIŞANLAR, DAR GELİRLİLER, ÖĞRENCİLER VE EMEKLİLERE YÖNELİK PROGRAM

Sosyalist Parti (PS) iktidarına yüklenen Mélenchon’un seçim vaatleri arasında tüm temel sağlık giderlerinin yüzde 100 oranında kamu sigorta kurumu tarafından karşılanması, aylık net 1,149 euro olan asgari ücretin yüzde 16 arttırılması, dörtte biri işsiz olan 15-24 yaş arası gençlere aylık 800 euro ‘otonomi yardımı’ altında maaş bağlanması bulunuyor.

Kiracıların zorla evlerinden çıkarılması uygulamasına son verilmesini vaat eden Mélenchon, temel ihtiyaç ürünlerinin katma değer vergisi (TVA) oranının yüzde 5,5’la sınırlandırılmasını istiyor. Mélenchon’a göre, Fransa’daki yoksulların temel ihtiyaçları için yaptıkları harcamaların yüzde 11,5’i vergilerden oluşurken, zenginlerde oran  bu yüzde 5,9’da kalıyor.

Mélenchon ayrıca kamudaki tüm eğitim sisteminin parasız olacağını ve kantin, okul servisleri ve okul dışı hizmetlerden alınan payların kaldırılacağını vaat ediyor. Mélenchon’un diğer önemli vaatleri arasında ise emeklilik yaşının 60’a düşürülmesi ve 40 yıllık prim ödemeyle ful emekliliğe ulaşılması, 35 saatlik haftalık çalışma süresinin aynı maaş karşılığında 32 saate düşürülmesi ve okul kantinlerindeki besinlerin tümüyle biyolojik ürünlerden seçilmesi bulunuyor.

Mélenchon, seçilmesi halinde 5’inci Cumhuriyet’e son vermek amacıyla bir referanduma giderek, sistemin yenilenmesini ve cumhurbaşkanlığı yetkilerinin kısıtlanmasını da öneriyor.

2012 yılındaki seçimlerinin ilk turunda yüzde 11,1 oyla dördüncü sırada gelmişti. Son anketler Mélenchon’un oy oranının yüzde 12-13 arasında olduğunu gösterirken, Sosyalist Parti (PS) adayı Benoit Hamon’la birbirine yakın programları savundukları biliniyor. Her iki adayın toplam oy potansiyeli yüzde 25-27 arasında seyrederken, ortak bir programda buluşulması çabaları sonuç vermemişti.

Ancak seçimlere doğru seçmenlerin her iki adaydan birine yöneleceği tahminleri yapılıyor.