Irak'ta son durum: Eylemler sürüyor, olağanüstü toplantı kararı-YENİLENDİ

Irak'ta gösteriler devam ederken kurumlardan açıklamalar geliyor. Koordinasyon Çerçevesi, Iraklıların resmi kurumları korumaya hazır olması gerektiğini bildirdi; Irak Bakanlar Kurulu da olağanüstü toplantı kararı aldı.

Koordinasyon Çerçevesi bugün Bağdat’ta devam eden gösterilerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Bugün Bağdat’ta yaşanan gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Özellikle resmi kurumlar, parlamento, yargı, resmi üsler, partiler ve asayiş kurumlarına yönelik eylemlerden endişe duyuyoruz. Devlet ve resmi kurumların korunması kırmızı çizgidir. Tüm Iraklılar buraları barışçıl bir şekilde korumaya hazır olmalıdır" denildi.

Koordinasyon Çerçevesi ayrıca yargı ve yasama kurumlarına izinsiz girmenin tehlikeli ve yasa dışı bir ihlal olduğunu ve toplumun güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.

BM'DEN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI), Irak’ta süren protestolara ilişkin bir mesaj yayımladı.

UNAMI’nin mesajında, “Yükselen tansiyon nedeniyle kaygılıyız. Şiddetin önüne geçilebilmesi için mantığın ve aklın sesine ihtiyaç var. Bütün Iraklıların yararı için tüm tarafların gerilimi azaltması gerekiyor” denildi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Muqteda Es Sadr’ın destekçilerinin Koordinasyon Çerçevesi’nin Mihemed Şiya Sudani’yi başbakan adayı olarak göstermesine yönelik düzenlediği protesto gösterileri devam ediyor. Sadr destekçileri bugün yine parlamento binasına girdi.

KAZIMİ MÜZAKERE ÇAĞRISI YAPTI

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr hareketi destekçilerinin Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı olarak Muhammed Şiya Sudani’yi aday göstermesine karşı düzenlediği protesto gösterileri devam ediyor. Bağdat’ta sokaklara çıkan Sadr hareketi destekçileri gün içerisinde Irak Parlamentosunu bastı, Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin liderlerinden olan Nuri el-Maliki ve Ammar el-Hakim’in Yeşil Bölge’de bulunan evlerine yürümek istedi.

Sadr hareketinin gerçekleştirdiği protesto gösterilerine karşı Şii Koordinasyon Çerçevesi de tüm taraftarlarını Irak genelinde Sadr hareketine karşı sokağa çıkmaya davet etti. Bağdat merkezli protesto gösterileri devam ediyor.

Bağdat merkezli protesto gösterilerine ilişkin açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanı Mustafa Kazımi, Irak halkına ve siyasi güçlerine hitaben yayımladığı mesajda sağduyu çağrısında bulundu.

Irak Başbakanlık Ofisi’nin resmi Twitter hesabından yayımlanan Mustafa Kazımi’nin mesajında, “Siyasi bloklar Irak ve Iraklılar için oturup müzakere etmeli, ihanet ve dışlayıcı dilden kaçınmalı. Diyalog kurmak bir damla kanın akmasından daha değerlidir” dedi.

Mustafa Kazımi, şunları da söyledi: “Herkes sakin, sabırlı ve mantıklı olmalı, çatışmaya girmemeli. Vatandaşları güvenlik güçleriyle çatışmamaya ve devlet kurumlarına saygı davranmaya davet ediyorum. Bu fitneyi hızlandıranları el birliğiyle durdurmalı ve fitne ateşinin herkesi yakacağını iyi bilmeliyiz. Yaşanan durum çok zor ve büyük pişmanlıklara sebebiyet verebilir. Bunun için birleşmemiz gerekiyor.”

Kazımi son olarak, “Aklımızı ve vicdanımızı yönetmeliyiz. Dar çıkarlar için değil, Irak için mücadele etmeliyiz” dedi.

SADR HAREKETİ'NDEN AÇIKLAMA

Sadr Hareketi de protestolarla ilgili açıklama yaptı.

Sadr’ın veziri olarak tanınan Salih Muhammed el-Iraki, Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Barışçıl göstericilere yönelik herhangi bir saldırıdan siyasi blokları sorumlu görüyoruz. Güvenlik güçleri reformun yanında, reform da onlarla birliktedir. Irak’ın parasını çaldınız, bu yüzden saf kanı taciz etmeyi bırakın.”

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI KARARI

Sadr’ın çağrısı üzerine başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Yeşil Bölgeye giren göstericiler parlamento binasını bastı.

Göstericilerin Bakanlar Kurulu ve Yüksek Yargı Konseyi binasına doğru ilerlediği öğrenildi.

Irak Bakanlar Kurulu, Başbakan Mustafa Kazımi başkanlığında olağanüstü toplantı kararı aldı.