Pakistan’daki sel felaketlerinde ölü sayısı bini geçti

Pakistan’da haziran ayında başlayan muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı bini aştı.

Ulusal Felaketleri Yönetim Kurumu (NDMA) tarafından yapılan açıklamaya göre son 24 saat içerisinde 119 kişi sel felaketlerinde hayatını kaybetti.

Son bilançoya göre felaketlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 1033’e yükseldi.

Ülkenin bazı bölgelerinde yağışlar devam ederken, toplamda 33 milyon aşkın Pakistanlı (her yedi kişiden biri) sel felaketlerinden etkilendi.

Hükümetten yapılan açıklamalara göre 1 milyona yakın ev yıkıldı veya ağır hasar gördü.

NDMA, ekilebilir 80 bin hektarı aşkın arazinin tahrip olduğunu, 3 400 kilometre yolun zarar gördüğünü ve 149 köprünü sel felaketlerinde yıkıldığını kaydetti.

Genelde hazirandan eylüle kadar süren muson yağmurları, tarlaların sulanması ve su kaynaklarının yenilenmesi için büyük önem taşıyor.

Ancak her yıl beraberinde ağır dramlar ve yıkımlara yol açıyor. Bilançonun ağır olması da özellikle kırsal alanlarda evlerin sağlam olmaması ve alt yapı yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Pakistan’ın yakın tarihinin en yıkıcı sel felaketleri 2010 yılında yaşanmış, ani bir şekilde yükselen sular ülkenin beşte birini sular altında bırakmıştı. Felakette 1800 dolayında kişi hayatını kaybetmiş, ülke nüfusunun yüzde 10’una denk gelen 20 milyonu aşkın kişi etkilenmişti.

Pakistan iklim değişiklikleri karşısında son derece savunmasız olan ülkeler arasında yer alıyor.  Sivil toplum örgütü Germanwatch tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşırı meteorolojik olayların en fazla tehdit ettiği ülkeler sıralamasında 8’inci sırada yer alıyor.