Sudan’da öfke dinmiyor: 3 eylemci daha öldürüldü

Sudan’da Perşembe günü düzenlenen hükümet karşıtı protesto eylemlerinde, devlet güçlerinin saldırısı sonucu 3 eylemci hayatını kaybetti.

Ekmek fiyatının üçe katlanmasına karşı başlayan eylemler, kısa sürede Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir rejiminin düşmesi etrafında örgütlendi.

Perşembe günkü eylemlerin organizatörlerinden Sudan Meslek Derneği, protesto gösterilerinde üç eylemcinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Eylemlerin yapıldığı gün bir açıklama yapan organizatörlerden derneğe bağlı Doktorlar Komitesi, başkent Hartum’da bir doktor ve bir çocuğun silahla vurularak öldürüldüğünü bildirmişti.

Eylemciler Cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürümüş ve devlet güçlerinin şiddetli müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Üç ay önce başlayan protesto eylemleri, 19 Aralık’tan bu yana neredeyse her gün yaşanıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Af Örgütü aralarında çocuklar ve sağlık personelinin de olduğu en az 40 kişinin öldüğünü belirtiyor. Perşembe gününden önce verilen resmi bilançoya göre ise sadece 24 ölü var.

2011’de Güney Sudan’ın referandum yoluyla bağımsızlığını kazanması ardından petrol rezervlerinin dörtte üçünü kaybeden Sudan’da, enflasyon yüzde 70’e ulaşmış durumda. 2003 yılında Darfour’da yapılan soykırım nedeniyle halen birçok ülkenin yaptırım uyguladığı Sudan’da ABD’nin geçtiğimiz yıl yaptırımları kaldırma kararı da yatırımları çekmeye yetmemişti.

1989 yılından bu yana darbe ile ele geçirdiği iktidarı bırakmayan Ömer El Beşir, 2010’dan bu yana Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yana savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım işlemekle suçlanıyor. Buna rağmen iki kez ülkenin başına seçildi. En son 2015’te yüzde 94,5’lik oy oranı ile seçildi. El Beşir, anayasada değişiklik yaparak, üçüncü kez aday olmaya hazırlanıyor. Beşir ayrıca, ülkesinin kamu fonlarından 9 milyar doları cebe indirmekle de suçlanıyor.