Türkiye asker yığıyor, Suriye ‘teröristleri koruyamazsınız’ dedi

Türkiye sınıra askeri sevkiyat yaparak, gerilimi tırmandırırken, Suriye’den de bir açıklama geldi. Suriye silahlı kuvvetleri, Türk saldırılarının “teröristleri koruyamayacağını” belirtti.

Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Türk saldırılarının “tekfiri terörü korumayı, ordunun İdlib İli ve Halep batısındaki operasyonlarını sürdürmeyi, farklı ad altında olan silahlı teröristlerden arındırmayı, Suriye coğrafyasının tümüne güven ve istikrarı yeniden yapılandırmasına engel olmayı başaramayacağını” belirtti.

Sana haber ajansına göre askeri komutanlık, Türk devletinin “teröristlere yardımcı olmak için sivil ve askeri birliklerin konuşlandığı bölgeleri füze mermileri ile hedef alarak saldırganlığını yoğun bir şekilde tırmandırdığı” ve “yeni askeri yığınaklar yaptığını” ifade etti.

Sana, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırdığı başka bir haberinde Türkiye’nin İdlib’deki askeri varlığının kınandığını bildirdi. Bakanlık kaynağı, “Türkiye yönetimi, İdlib ve Halep’te ek güçler konuşlandırarak Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının egemenlik ve dokunulmazlığına karşı saldırgan eylemlerini sürdürüyor” dedi.

İŞGALCİ TÜRKİYE’DEN ASKERİ SEVKİYAT

Bir çok bölgeyi işgal eden ve İdlib’de El Nusra çetelerini destekleyen Türk devleti, son günlerde Şam rejimi ile yaşanan çatışmalarla birlikte sınıra askeri sevkiyatını arttırdı. Salı akşam saatlerinde 60 araçlık konvoy, Hatay'ın Hassa ve Kırıkhan ilçesine ulaştı.

AKAR NATO’DAN DESTEK İSTEDİ

Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar se İdlib krizine ilişkin NATO, Avrupa ve dünyanın “ciddi ve somut destek sağlamasını” istedi. Associated Press (AP) haber ajansına konuşan Akar, Suriye rejimine misilleme tehdidinde bulunurken, İdlib’de kurdukları 12 gözlem noktasının hiçbirini boşaltmayacaklarını söyledi.

JEFFREY ANKARA’DA

İki rejimin karşı karşıya geldiği bir sırada ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin temaslarda bulunmak üzere Ankara'yı ziyaret etti.

Jeffrey,  "Türk Hükümeti ile durumu gözden geçirmek için buradayız. Mümkün olduğu kadar destek vermek istiyoruz" dedi.