UNICEF: Covid-19 her gün dolaylı olarak 6 bin çocuğu öldürebilir

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni koronavirüsle mücadelenin yoksul ülkelerde yıkıcı dolaylı etkilerinin olabileceğini ve altı ay boyunca her gün 6 bine varan çocuğun ölümüne yol açabileceğini belirtti.

UNICEF tarafından yapılan yazılı açıklamada Amerikan üniversitesi Johns Hopkins’in bir araştırmasında öngörülen üç senaryonun en kötüsüne dikkat çekildi.

Covid-19 hastalığının yayılmasına karşı mücadele çabaları ile aksayan sağlık haklarının mağdurlarına işaret edilen araştırmaya göre 118 ülkede altı ay içerisinde 5 yaş altı 1,2 milyon çocuk hayatını kaybedebilir.

Aynı ülkelerde bu ölümlerin dışında her altı aylık sürede 5 yaş altı 2,5 milyon çocuk hayatını kaybediyor.

UNICEF’in açıklamasında gelecek altı ayda doğum öncesi ve sonrası tedavi imkanlarının düşmesi nedeniyle sayıları 56 bin 700’e varan kadın da hayatını kaybedebilir. Mevcut durumda yarı yılda 144 bin kadın bu sorunlardan dolayı hayatını kaybediyor.

UNICEF Müdürü Henrietta Fore, bu bilançonun önlenebilir kadın ve çocuk ölümlerinin azaltılması için onlarca yıllık ilerlemeyi heba edeceğini belirtti.

Fore, kadın ve çocukların virüse karşı mücadelenin kurbanların olmasına izin vermemek gerektiğini kaydetti.

The Lancet Global Health dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sağlık sistemleri kusurlu ülkelerde Covid-19 salgını ilaç alanında tedarik zincirlerini ve gıdaya erişimi aksatıyor, insani ve mali kaynaklar üzerinde baskı oluşturuyor.

UNICEF ayrıca Nisan ortası itibariyle 37 ülkede 117 milyonu aşkın çocuğa kızamığa karşı aşı yapılmamış olabileceğini ifade etti. Aşı kampanyaları salgın nedeniyle kesintiye uğradı.

Güney Asya bundan en fazla etkilenen bölge olurken, bu bölgeyi Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika takip ediyor. Aşı yapılmayan çocukların son derece yüksek olduğu ülkeler ise Bangladeş, Hindistan, Brezilya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Etiyopya olarak sıralandı.

UNICEF, “Hastalığın yayılmasını durdurmak için şimdi harekete geçmek, hastalara yardım etmek ve acil servis personellerini korumak gerekiyor” dedi. UNICEF ilgili ülkeleri çocuklar üzerindeki dolaylı etkilerin sınırlandırılması için çalışmaya devam etmeye çağırdı.