15 Şubat öncesi çok sayıda gözaltı  

Türkiye ve Kürdistan kentlerinde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

AKP-MHP rejimi, 15 Şubat öncesi siyasi soykırım operasyonlarına hız verdi. Adana, İstanbul, Amed, Batman, Şırnak, Van ve İzmir'de çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ADANA MERKEZLİ BASKINLAR

Adana polisi, 15 Şubat öncesi Adana merkezli İstanbul, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Van'da çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenledi. Baskın yapılan evlerin kapıları özel harekat polislerince koçbaşlarıyla kırılırken, evler didik didik aranıp eşyalar dağıtıldı. Evlerde yapılan aramaların ardından "eylem çağrısı yaptıkları ve eylem hazırlığında oldukları" iddiasıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. Adana'da gözaltına alınanların sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ne götürüldü.

İSTANBUL

İstanbul'daki ev baskınlarında da çok sayıda kişi gözaltına alındı. TEM tarafından yapılan baskınlarda Serkan Bilen, Mahmut Onyıl, Sedat Timuroğlu, İhsan Tekin ve Hicran Kaya gözaltına alındı. 5 kişinin Vatan'da bulunan İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Bu arada İstanbul'da 7 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) aktivistlerinden 32 kişinin gözaltı süresi ise 7 gün uzatıldı.

İZMİR

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Bornova, Çiğli ve Karabağlar ilçeleri ile Elazığ’da sabah saatlerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda aralarında HDP Urla İlçe Eş Başkanı Kerim Kaya ile birlikte HDP İzmir İl Yöneticisi Eylül Emek Kılınç, Mehmet Çetin, Turan Işık ve Serap Atkan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Elazığ’da ise bir öğrencinin gözaltına alındığı ve İzmir’e getirileceği öğrenildi. Gözaltına alınanların elektronik cihazlarına el konuldu.

Ayrıca İzmir’de 2012-2014 yılları arasında katıldıkları etkinlikler nedeniyle gözaltına alınan 42 kişinin gözaltı süresi bir hafta uzatıldı.