28 yıllık tutsağa istihbaratla görüşme dayatması

Antalya'da 28 yıllık tutsak İdris Başaran, istihbarat ile görüşmeye zorlandığını belirtti, "Sindirme politikasıdır. Başıma gelebilecek herhangi olumsuzluktan görüşmeye götüren idare sorumludur" dedi.

Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 28 yıllık tutsak İdris Başaran, jandarma istihbaratının görüşme dayatmasına karşı Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma" iddiasıyla müebbet hapis cezası alıp, 28 yıldır tutsak bulunan Başaran, cezaevinde epilepsi ve FMF (Akdeniz Anemi Ateşi) hastalıklarına yakalandı.
Hastalıklarına rağmen tedavisi sağlanmayan Başaran, istihbaratla görüşmeye zorlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan başaran, dilekçesinde şöyle dedi:

'SİNDİRME POLİTİKASI'

“15 Mart'ta herhangi bir mahkemem olmamasına rağmen gardiyanlar ‘mahkemen var, SEGBİS'e çıkacaksın’ dedi. Ben de SEGBİS'e çıkacağım düşüncesiyle odadan çıktım. Ancak alt girişe götürüldüm. Pencereleri siyah poşetle bantlanmış, camları kapatılmış bir odanın kapısına götürüldüm. Oda kapısı açılınca oda içerisinde 3 sivil giyimli ve bir de cezaevinin tanımadığım 3 resmi giyimli personelinin olduğunu gördüm. Ben içeriye girerken sivil giyinenlerden biri 'Biz jandarma istihbarattan geldik, seninle konuşmak istiyoruz' dedi. Ben de, ‘sizi tanımıyorum, sizinle görüşeceğim herhangi bir şey yok. Sizinle görüşme talebim olmamış’ dedim."

Başaran, dilekçede görüşmeyi kabul etmeyip koğuşuna geri döndüğünü belirterek, şunları belirtti:

"Bir kere bana 'SEGBİS'in var' denilerek kandırılıp MİT elemanlarıyla görüşmeye götürülmem hukuksuzdur. Bu bir sindirme politikasıdır. Bu andan itibaren başıma gelebilecek herhangi olumsuzluktan beni hukuksuzca istemim dışında yanıltarak görüşmeye götüren idare ve birlikte hareket edenler sorumludurlar. Ağır sağlık sorunları yaşayan biriyim. Bu yaklaşımla sağlığımla oynanmıştır. Bundan olayı şikayetçiyim. Savcılığa suç duyurusundan bulundum."