Şırnak ve Ağrı'da İran devleti protesto edildi

Kadınlar, Şırnak ve Ağrı'da İran’da işkenceyle katledilen Jina Emini için eylemlerini sürdürdü.

İran’ın Tahran kentinde devlet güçlerince katledilen Jina Emini için eylemler sürüyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi ilçe örgütü binası önünde açıklama yaptı. Eyleme HDP Şırnak Milletvekilleri Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Barış Anneleri Meclisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yöneticileri HDP Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada, “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz” pankartı açılırken, kitle adına basın metnini HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Asuman Külter okudu. Külter, yapılan saldırılarda Kürtlere dönük düşmanlığın bir kez daha gözler önüne serildiğini belirterek, “Jina’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanı bölgede dalga dalga yükselerek, bir halk isyanına dönüşmüştür. İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını ve Kürt düşmanlığını tescillemiştir” denildi.

Külter, şunları söyledi:

“İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasalar kadın düşmanlığı üzerinden inşa edilmiştir. Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören, ‘İslami kurallara’ uymadıkları gerekçesiyle darp eden ve katleden bu rejim yok olmaya mahkûmdur. İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak yıldırmaya çalışmakta. Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek. İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar ‘artık yeter’ diyor.

Jina şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz; ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Jina’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz."

AĞRI

HDP Ağrı Kadın Meclisi, HDP Ağrı İl Örgütü binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde kadınlar, “Em di sedsala 21’in de li hember rejîmên dikta serî natewînin” yazılı pankart ile “Bîjî yekîti ya jinan”, “Jin natirsin hesap dipirsin” yazılı dövizler taşıdı.

Ağrı Belediyesi Meclis üyesi Semra Tokuş, "Kadınlar başta İran olmak üzere dünyanın her yerinde protesto eylemleriyle Jina için tepkilerini büyütmeye devam ediyor. Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran Rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor. Nitekim Mahsa’nın cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını göstermiştir” diye konuştu. Tokuş, konuşmasının sonunda örgütlü kadın mücadelesinin önemine dikkat çekti.