AB’nin işgale karşı ortak açıklamasını Macaristan engellemiş

Türk devletinin Rojava’ya yönelik başlattığı işgal saldırısından önce Avrupa Birliği’nin ortak bir açıklamayla Ankara’ya yapmak istediği “saldırıyı başlatma” uyarısının Macaristan yüzünden yapılmadığı ortaya çıktı.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik başlattığı işgal saldırısından hemen sonra Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesi ortak bir açıklamayla Ankara’ya “Suriye’deki tek taraflı askeri harekat son ver” çağrısı yapmıştı. Ancak AB’nin bu açıklamayı saldırıların başlamasından önce yapmak istediği, fakat bu çağrının Macaristan’ın vetosuna takıldığı öğrenildi.

Budapeşte yönetiminin vetosuna ilişkin Brüksel’de Spiegel Online’na bilgi veren AB diplomatları, söz konusu açıklamanın Salı akşamı hazırlanıp üye ülkelere gönderdiğini bildirdiler. Aynı diplomatlar Türkiye’ye “askeri operasyona girişme” çağrısının yer aldığı açıklamanın taslak haline 28 ülke içinde sadece Macaristan tarafından veto edildiğini ifade ettiler.

Taslak metnin ise 28 üye ülkenin AB’deki temsilcileri tarafından hazırlandığı, Macar temsilcinin önce ek sürü istediğini daha sonra ise açıklamanın yapılmaması için diğer temsilcileri ikna etmeye çalıştığına dikkat çekiliyor. Türkiye’nin saldırısının başlamasından hemen sonra ise AB’nin dış ilişkilerinden sorumlu yetkilisi Federica Mogherini’nin inisiyatifini kullanarak açıklamayı yaptığı belirtildi.

Türk devletine yönelik uyarı niteliğindeki açıklamanın bundan dolayı geciktiği ve bu olay yüzünden birlik içinde üye ülkelere tanınan veto hakkına ilişkin tartışmalar başladı. Brüksel’deki bazı yetkililikler üye ülkelere tanınan veto haklarından dolayı AB’nin dış politikada sınıfta kaldığını belirterek “Bundan sonra benzer kritik açıklamalar konusunda çoğunluğun görüşünün esas alınması gerekiyor” görüşünü dile getirdiler.