Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı'daki diğer tutsakların aileleri, yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç İmralı'ya gitmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İmralı’daki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de avukatları aracılığıyla görüşme başvurusunda bulundu.

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015’ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüşmüştü. Hamili Yıldırım ise İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine 2 Mart'ta sağlanan son görüşmede, görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım ile görüşme sağlanamamıştı.

TELEFON HAKKI

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da 2015 yılından sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

21 yılda sadece bir kez kullandırılan telefon görüş hakkına da 7 Eylül’de, 6 aylık yasak getirilmişti.