Ailelerden İmralı’daki tutsaklarla görüşme için başvuru

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile İmralı’daki diğer tutsakların aileleri, görüşme başvurusunda bulundu.

İmralı Cezaevi’nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulundu.

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015'ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise, İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanabilmiş ve kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşebilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da İmralı’ya götürüldükleri 2015 yılından sonra ilk kez aileleri ile aynı tarihle telefon görüşmesi yapabilmişti.