Alevi örgütleri Turan Kılıç’ın affedilmesini protesto etti

Alevi örgütleri, Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ın affedilmesini Türk Adalet Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği bir eylemle kınadı.

Alevi örgütleri, Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ın  Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın af etmesini Adalet Bakanlığı önünde protesto etmek istedi. Polis engeliyle karşılaşan Alevi örgütlerine “valilik izin alınmadığı” gerekçe gösterildi.

Bunun üzerine Alevi örgütleri açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi önünde yaptı. “Katil devlet hesap verecek”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta kurtuluş faşizme karşı savaşta” sloganlarının atıldığı eylemde, “Madımak müze olsun”, “Katillerden hesabı örgütlü haklar soracak”, “Adalet halkın elleriyle gelecek”, “Yakanları da AKlayanları da affetmeyeceğiz” dövizleri açıldı.

Açıklamaya Alevi örgütleri yöneticilerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce kişi katıldı.

İlk sözü alan PSAKD Sekreteri Onur Şahin, Ahmet Turan Kılıç’ın Sivas Madımak’ta 35 kişiyi yaktığını belirtti.

Cezaevlerinde yüzlerce hasta tusak olduğuna dikkat çeken PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, “Birinin seçilerek affedilmesi geleceğimizi yeniden ateşe vermek anlamına geliyor. Af kararı geri alınıncaya kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Ankara’da bir sıkıyönetim var, hem valiyi hem bu kararı uygulayanları şiddetle kınıyoruz. Bizi ateşe verenlerin katillerin avukatlarını ve yandaşlarını milletvekili, bakan ve belediye başkanı yaptılar. Bu iktidar Sivas’ı yakanları meşrulaştırdı, bunu hepimiz biliyoruz. Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlardır. Verilen bu hukuksuz karara karşı her hafta eylemler gerçekleştireceğiz. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Sivas Katliamında yaşamını yitiren Gülsün Karababa'nın ağabeyi yazar Hüseyin Karababa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Çok önemli bir katili yaşı ilerlediği için sokağa bıraktın. Benim çocuğumu yakanı sen affedemezsin. Sonu nereye varırsa varsın mücadeleyi bırakmayacağımızı dosta ve düşmana göstereceğiz” diye belirtti.

 PSAKD Sekreteri Onur Şahin, 200 kurum ve kuruluşun imzasını taşıyan basın metnini okudu.

Kılıç’ın serbest bırakılmasının adalet ve vicdanda yeri olmadığını belirten Şahin, şunları söyledi: “Türkiye’de gerçekleştirilen katliamlarla ile ilgili olarak devlet bugüne kadar ciddi bir yaklaşım göstermiş midir? Sorumlulardan hesap sorulmuş mudur? Tam tersine bu katliamlarda katillerin cezasız kaldığına, katliamlarda sorumluluğu bulunan yetkililerin ise ödüllendirildiğine birçok kez şahit olunmuştur.

İnsanlığa karşı suç işlediği açık ve net olan bir katliam sanığının affedilmesi hangi toplumsal barışa katkı sunabilir. Tersine, günlerdir yapılan basın açıklamaları ve gelen tepkilere bakıldığında bu kararın toplumsal barışı zedelediği ve adalet duygusunun yaraladığı açık ve net bir şekilde bütün delilleri ortadadır. Tarih sizleri haklıdan değil zalimden yana davrandığınız için affetmeyecektir. Yaşam hakkı insan için en kutsal ve dokunulmaz haktır. Bu hakkın keyfi ve adaletsiz bir şekilde hiçe sayılmasını asla affetmeyeceğiz.

Sivas Katliamını unutmayacağız. Sivas Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı unutmayacağız. Adalet tecelli edinceye kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Ne yakanları ne de aklayanları affedeceğiz.”