AYM Cizre katliamını savundu: 'Hak ihlali yok'

AYM, Cizre’de katledilenlerin yaşam hakkının ihlal edildiğine dair başvuruyu “kabul edilemez” buldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen "sokağa çıkma yasağı" sırasında katledilenlerin yaşam hakkının ihlal edildiğine dair başvuruyu karara bağladı. AYM, “Güvenlik kuvvetlerin güç kullanımı sonucunda ölüm olayının meydana gelmesi ve bu ölüm olayı hakkında etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi nedenleriyle yaşam hakkının ihlal edildiğine” dair yapılan başvuruyu “kabul edilemez” buldu.

AYM, bir kısım başvurucunun “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmesi”, “Bireysel başvuru haklarının ihlal edilmesi”, “Kötü muamele yasağı, özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı ile din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edilmesini” kabul edilemez buldu. AYM, “yaşam hakkının öldürmeme yükümlülüğü” ve “yaşam hakkının usul boyutu” bakımından da ihlal olmadığına karar verdi. 

AV. DEMİR: DEVLET POLİTİKASI ESAS ALINDI

Kararı değerlendiren dosya avukatlarından Ramazan Demir, “Yani ‘bu insanları hukuka uygun bir şekilde öldürdük’ diyor. Mağdurun değil devletin politikasına uygun bir şekilde karar verdi. AYM’nin bir anayasal hak inceleme kurumu olduğu tartışması bence daha büyük bir derinlik kazanmıştır” dedi.