DAİŞ göçmenlere saldırdı, çok sayıda kişi yaşamını yitirdi

DAIŞ çeteleri, Recim Selîbî Kapısı yakınında Rojava’ya geçmeye çalışan Irak ve Suriyeli göçmen ve mültecilere saldırdı. Yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye çıktı.

DAIŞ çeteleri bu sabah erken saatlerde Recim Selibi Kapısı’ndan Rojava’ya geçmeye çalışan Irak ve Suriyeli göçmenlere saldırdı. Demokratik Suriye Güçleri-QSD savaşçılarının müdahalesi sonucu saldırı püskürtüldü. DAİŞ saldırısında 22 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi ise yaralandı.

Saldırıda ağır yaralanan onlarca kişi Heseke hastanesine kaldırıldı. Sağlık görevlileri, Heseke Hastanesi’ne kaldırılan çoğu kadın ve çocuk olan yaralılardan 15’inin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye çıktı.

Hastanede bulunan 20 yaralının isimleri ise şöyle: Ebdula El-Xelef Hemed (25), Ayşa Mihemed (35), Yasir Salih Xidir (30), Beşdar Hesen (17), Mihemed Ebdurezaq (13), Delal Elawî Xidir (24), Mêrvet Yasir Xdir (3), Şeymai Xidir Xelef (30), Leyla Mehmûd (45), Mînas Xidir Wawî (15), Emar Mehemed El-Hac (18), Nûra Ehemed El-Xidir(15), Umer Elî El-Şiyûx (33), Beşar Ebdurezaq El-Şêx (11), Ebdela Ehemed Xidir, Leyla Mehmûd, Delal Elawaî Xidir (24), Receb Elî Casim, Derek Ebd El-Elî, Salih Şihade Mele Elî.

Yaşamını yitirenler arasında Mintezir Ishaq Xidir isimli 3 aylık bebek de bulunuyor. Cenazeler Heseke Hastenesi’nde.

NE OLMUŞTU?

DAIŞ çetelerinin bu sabah Recim Silebi Sınır Kapısı yakınlarında Irak’tan Rojava’ya geçmeye çalışan göçmen ve mültecilere saldırı gerçekleştirmiş, QSD savaşçıları saldırılara müdahale etmişti. Heyva Sor, QSD savaşçıları ve Asayiş Güçleri 35 yaralıyı Heseke Hastanesi’ne kaldırmış, saldırı alanında yapılan aramalarda 22 göçmenin cenazesine ulaşılmıştı.