Hakkari’de ekmeğe yüzde 20 zam

İşsizliğin ve yoksulluğun en yüksek olduğu yerlerin başında gelen Hakkari’de, ekmeğe yüzde 20 oranında zam yapıldı. Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Hakkari kayyumunun ortak aldığı zam kararına halk tepki gösterdi. 

Hakkari’de 210 gramı 1 lira 25 kuruştan satılan ekmek, 25 kuruş zamlanarak 1 lira 50 kuruş oldu. Türk devletinin yıllardır Kürdistan'da sürdürdüğü savaşın yanı sıra, mera ile yayla yasakları ve köylerin zorla boşaltılması nedeniyle tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Hakkari, sınır kenti olmasına rağmen sınır ticaretinin yıllarca halka yasaklanmasından dolayı yoksulluk ve işsizlik yüzde 85’lere kadar çıktı. 

Kürdistan ve Türkiye’de koronavirüs salgının yayılması ve ölümlerin yaşanması ile birlikte halk evlerine kapanmak zorunda kaldı.

Koronavirüs ile birlikte Hakkari halkı, temel gıda ihtiyacını karşılamayacak duruma geldiği bir dönemde ekmeğe yüzde 20’ye varan zam yapılması tepkilere neden oldu.

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ve Hakkari Belediyesi kayyumuna tepki gösterdi. Ekmeğe yapılan zamla birlikte 1 lira 25 kuruş olan 210 gram ekmek, 1 lira 50 kuruştan satılmaya başlandı. 

Kent sakinleri, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ve Hakkari kayyumunun fırsatçılık yaptığı tepkisinde bulundu. 

Zam kararının Hakkari’deki esnaf odaları ile kayyumun ortak kararı ile alındığını belirten bir kent sakini, kayyumun ve kurumların halkı temsil etmediğini ve sadece kendi ceplerini düşündüğünü ifade etti.