Halkın Hukuk Bürosu’ndan Yıldırım için acil tahliye çağrısı

Halkın Hukuk Bürosu, “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucuna başlayan Gökhan Yıldırım için yaptıkları infaz erteleme taleplerinin “ret” edildiğini belirterek, derhal tahliye çağrısında bulundu.

Halkın Hukuk Bürosu, “Adil yargılanma,  hasta tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona erdirilmesi talebiyle Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 25 Aralık 2021 tarihinde ölüm orucuna başlayan Gökhan Yıldırım’ın durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Yıldırım’ın artık sağlık durumunun cezaevinde kalamayacak bir duruma gelmesi nedeniyle 02.08.2022 tarihinde Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na Yıldırım’ın  infazının ertelenmesi  yönünde bir dilekçe verildiği belirtildi.

Bu talep ardından Yıldırım’ın Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nde tetkiklerinin yapıldığı aktarılan açıklamada, “Bu tetkikler sonucunda Tekirdağ Şehir Hastanesi Sağlık Kurulu Gökhan Yıldırım hakkında ‘İnfazını geçiremez, resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde yerine getirilmesi hayati tehlike arz eder. Ceza İnfaz Kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez. İnfazın 3 ay süre ile ertelenmesi uygundur’ şeklinde bir rapor vermiştir” denildi.

REFAKATÇİ KABUL EDİLMEDİ

Verilen raporda Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetiminin Yıldırım’ı  10.08.2022 tarihinde hastaneye sevk ettiği belirtilen açıklamada, “Gökhan Yıldırım hastaneye sevk edildiğinde ilk olarak mahkum koğuşuna alınmıştır. Bu koğuş güneş görmeyen, çelik levha ile örtülmüş bir penceresi olan, bir yataktan ve demir bir dolaptan başka eşya bulunmayan bir hücreden ibarettir. Müvekkilimiz mahkum koğuşunda bir gün tutulmuştur. Bu süre içinde müvekkilin ailesi tek başına işlerini göremeyecek olan Gökhan Yıldırım refakatçisi olmak için başvurmuştur ancak bu talep kabul edilmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Temel ihtiyaçlarını tek başına gideremediği için bir refakatçinin olması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, Yıldırım’ın hastaneye sevk edildiğinden beri duş alamadığının belirtilen açıklamada, “Ölüm orucu sırasında alması gereken şeker, tuz, su gibi maddelerin temin edilmesi zaman almıştır. Bu maddelerin bir gün bile aksatılması ölüm orucunun ilerleyen günlerinde olan Gökhan Yıldırım için hayatını etkileyecek düzeyde olumsuzluklar yaratmaktadır” diye kaydedildi.

39 KİLOYA DÜŞTÜ

ATK’nin Yıldırım’ın 39 kilo olduğunu ve yürümekte zorlandığını, ellerinde yaralar olduğunun tespit edildiğinin aktarıldığı açıklamada, “Hastane şartlarında takip ve tedavisine devam edilmesi gerektiği, durumunun değişmesi durumunda son durumunu gösterir raporun gönderilmesi ile yeniden değerlendirilebileceği’  şeklinde rapor hazırlamıştır. Adli Tıp Kurumu bir kere daha anti-bilimsel niteliğini, hekim heyeti olmaktan çok AKP'nin bir uzantısı olduğunu göstermiştir. Bu aşamada Gökhan’ın infazının ertelenmesine gerek olmadığını söylemiştir. ATK 8 aydır aç olan Gökhan'ın hangi aşamaya gelmesini istemektedir?” diye soruldu.

‘DERHAL TAHLİYE EDİLMELİDİR’

Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı Yıldırım’ın  infaz erteleme talebinin “ret” ettiği belirtilen açıklamada, Yıldırım’ın bağışıklığının azaldığı ve cezaevi koşullarının sağlığını kötü etkilediği belirtildi. Açıklamanın devamında, “Hastanede tedavi istemediğini, taleplerinin kabul edilmesini istediğini, yoğun bakımdan çıkarılmak istendiğini defalarca söyleyen Gökhan Yıldırım’ın  hayatı yoğun bakımda tutularak riske atılmaktadır. Gökhan Yıldırım ne hapishanede ne hastanelerin mahkûm koğuşlarında ne de yoğun bakım ünitesinde tutulamaz. Derhal tahliye edilmelidir. Hastanede tutmak, Gökhan'ı yaşatmak isteği, Gökhan'ın sağlığını korumak isteği değildir. Adli Tıp Kurumu, Tekirdağ Şehir Hastanesi, Tekirdağ Savcılığı bu işkenceye derhal son vermelidir” ifadelerine yer verildi.