Hasta tutsak Aktaş'ın ailesi: İlaç ve su verilmiyor!  

28 gündür açlık grevinde olan ağır hasta tutsak Ergin Aktaş'ın ailesi, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. Baba Aktaş, oğluna ilaçları ve su dahi verilmediğini açıkladı.

Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutsaklar Ergin Aktaş, Yusuf Bulut, Ehmedê Xemî (18) ve dün Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Dicle Bozan’ın, 20 Nisan’da başlattıkları açlık grevi 28’nci gününde devam ediyor. Tek kişilik hücrede tutulan, KOAH hastası olan ve iki kolu olmayan Ergin Aktaş’ın ailesi kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

KARDEŞİ ANLATTI

Aktaş ile en son 4 Nisan’da görüşen kardeşi Yılmaz Aktaş, o günden beri haber alamadıklarını söyledi. Kardeşi ile ayda bir yaptıkları görüşün 2 aya çıkarıldığını söyleyen Aktaş, yine kardeşinin 4 aylık iletişim cezası olması sebebiyle haber alamadıklarını söyledi. Kardeşi ile beraberinde açlık grevine girenlerin durumlarının iyi olmadığını söyleyen Aktaş, kardeşi ile son görüşmelerinde büyük baskı olduğunu kendisine ilettiğini söyledi. Aktaş, kardeşinin kendilerine, “Bize içme suyu dahi vermiyorlar. Biz içme suyu istediğimizde parayla bile vermiyorlar. Musluk suları ilaçlı olduğu için de içemiyoruz" dediğini aktardı.

Yine kardeşinin Adli Tıp Raporu için İzmir’den İstanbul’a ring aracı içerisinde götürüldüğünü söyleyen Aktaş, gidiş-geliş esnasında mola bile verilmediğini söyledi. Bu baskılardan dolayı açlık grevinin sürdüğünü belirten Aktaş, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak, “Kardeşim tek başına hücrede tutuluyor. İki kolu yok, kendine dahi bakamıyor. Adalet istiyoruz” dedi.

BABA AKTAŞ: SU BİLE VERMİYORLAR!

Baba Tahir Aktaş da oğlunun ve arkadaşlarının üzerinde çok baskı olduğunu söyledi. Aktaş, “Oğluma ilaç dahi vermiyorlar. Su vermiyorlar” dedi. Süresiz açlık grevinin bir aya yaklaştığını söyleyen baba Aktaş, “Bu hakareti, zorbalığı görsünler. Ölüme terk edip, tutsaklara işkence yapmasınlar. 4 Ekim tarihinde en son görüşüne gittiğimde 7 aydır diş ilacının dahi verilmediğini bana söyledi. Oğlum KOAH hastasıdır. İlaçlar verilsin ve üzerlerindeki baskılar kaldırılsın. Baskıların son bulmasını istiyoruz. Kamuoyunun da tutuklulara ses olmasını istiyoruz” diye konuştu.

AV. ÖZTÜRK: GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

Cezaevinde dün Aktaş ile görüşen Avukat Şükran Öztürk ise, Aktaş'ın durumunun giderek ciddi bir hale geldiğini söyleyerek, "Ergin Aktaş giderek kilo kaybına uğruyor. Bir kaç gündür kusmaya başlamış. Sağlık durumu giderek kötüye gidiyor. Aktaş'ın talebi başka cezaevine sevk edilmesi, hücrede tutulması ve baskıların sona ermesidir" diye konuştu.