Hasta tutsak Ulug'un ilaçları verilmiyor

Hasta tutsak Bahar Karakaş Ulug'un ilaçlarını alması ve ihtiyaçlarını karşılamasının engellendiği öğrenildi.

İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, tutsaklara yönelik baskı ve keyfi uygulamalar katlanarak sürüyor. 11 Ağustos'ta Edirne’den İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevine sürgün edilen Bahar Karakaş Ulug, Pazartesi günü eşi Mehmet Ulug'la yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlallerini aktardı.

'TECRİT POLİTİKASI UYGULANIYOR'

Ulug, cezaevinde tecrit politikalarının uygulandığını belirterek, şunları aktardı: "Televizyon, buzdolabı kitap gibi ihtiyaçlar verilmiyor. Koğuşlar 23 kişilik olmasına rağmen istediğimiz koğuşa gitmemize izin çıkmıyor. Ayakta sayım dayatmaları süreklileşti. Bunu kabul etmediğimizde ise baskılar artıyor."

'EŞİMİN İLAÇLARI VERİLMİYOR, SESİ KÖTÜYDÜ'

Eşinin bipolar olduğunu raporu olmasına rağmen ilaçlarının verilmediğini vurgulayan Mehmet Ulug ise, "Eşim ilaçlarını kullanmadığı zaman rahatsızlanıyor. Hiçbir ihtiyaçları karşılanmıyor. Eşim ilaçlarını kullanmadığı için telefonda sesi kötü geliyordu" dedi.

 Kaygılı olduklarını söyleyen Ulug, “Şakran Cezaevine yeni geldiklerin için sindirmeye çalışıyorlar. Telefonla 10 dakika görüştüğümde eşimin sesi çok kötüydü. Onlara baskı yapıldığında bizde endişeleniyoruz. Eşim ilaçları almadığı zaman nasıl bir psikolojiye girdiğini biliyorum ve intihar etmesinden korkuyorum. Avukatların, insan hakları derneklerinin ve hak savunucularının bu yaşananlara karşı ses çıkarmasını istiyorum” diye konuştu.