HDP: İşçilerin parası AKP ekonomisine harcandı

HDP Eş Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, "İşçilerin parası AKP’nin yolsuzluk ve israf ekonomisine harcanmıştır" diyerek, İşsizlik Fonu’ndan 40,3 milyar TL'nin talan edildiğini belirtti.

HDP Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, İşsizlik Fonu’ndan 40,3 milyar TL'nin talan edildiğini açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Kubilay, Türkiye’de işsizlik oranlarının her geçen dönem arttığını ve işsizlerin yoksulluk ile yüz yüze bırakıldığını belirtirken, ekonomik kriz nedeniyle işsiz sayısının 6,3 milyon kişiye yükseldiğini kaydetti.

'AKP'NİN İSRAF EKONOMİSİNE HARCANDI'

"İşsizlere verilmesi gereken işsizlik sigortası fonu ise yıllardır işsizler dışında birçok alanda kullanılmaktadır. İşsizlik sigortası fonu, işçinin ücretinden kesilen primlerle biriken bir fondur" diyen Kubilay, şöyle devam etti:

"İşçilerin parası AKP’nin yolsuzluk ve israf ekonomisine harcanmıştır. Fondan alınan bu miktarların geri iade edilmesi gereklidir. Yasa gereği bütçe dışı fon olması gereken işsizlik sigortası fonunun bu niteliği AKP uygulamaları ile ortadan kaldırılmaktadır. Fon kur ve enflasyon karşısında reel olarak azalmakta ve kötü yönetilmektedir. İşsizlik sigortası fonu AKP’nin yağmaladığı bir alana dönüşmüştür."

'SEÇİM PROPAGANDASI İÇİN KULLANILIYOR'

Kubilay, AKP'nin gaspına ilişkin şu hususlara da dikkat çekti:

"AKP’nin GAP idaresine aktardığı ve nerede kullanıldığı belli olmayan 11,5 milyar TL fon alacağı hâlâ fona aktarılmamıştır.

AKP fonu seçim dönemlerinde Toplum Yararına Program (TYP) adı altında kendi seçim propagandası amacıyla kullanmaktadır. Bu kapsamda 2013-2018 yılları arasında yaklaşık 18 Milyar TL fon kullanılmıştır.

AKP ekonomik kriz nedeniyle krize giren kamu bankalarının zararına İşsizlik Sigortası fonunu da ortak yapmıştır. Eylül ayı sonunda İşsizlik Sigortası Fonundan 10,8 milyar TL Vakıfbank, Eximbank ve Halkbank’a sermaye olarak aktarılmıştır."