HDP: Şimuni Diril'in ölümü aydınlatılmalı

HDP, cansız bedenine ulaşılan Şimunu Diril’in ölümünün aydınlatılması gerektiğini belirtti, soykırımcı devlet politikasına dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, bugün yaptığı yazılı açıklamada, "Şimuni Diril'in ölümü aydınlatılmalıdır" dedi.

'50 SÜRYANİ KATLEDİLDİ'

Açıklamada şunlar kaydedildi:
"1990’lı yıllarda boşaltılan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehre (Kovankaya) köyüne geri dönerek burada yaşamaya başlayan ve 11 Ocak'tan bu kendilerinden haber alınamayan 65 yaşındaki Hürmüz Diril ve 71 yaşındaki Şimuni Diril'den ne yazık ki kötü haber geldi. 2 aydır kayıp olan Şimunu Diril’in 20 Mart günü cansız bedenine ulaşıldı.
1915-1924 yılları arasında Süryani halkına yönelik yapılan Seyfo soykırımı ile yüzleşilmedi. Sistematik olarak uygulanan bu inkârcı devlet politikası; '90’lardan beri kaybetme, faili meçhul cinayetler, köy boşaltmalar ve nefret suçları olarak devam ediyor. '90'lı yıllar boyunca yaklaşık 50 Süryani yurttaş faili meçhul cinayetlerde hayatını kaybetti, onlarca Süryani köyü boşaltıldı.
Bu katliam ya da olay aydınlatılmalıdır."