HDP: Asgari ücret 2 bin 850 TL olmalı

HDP'li Günay Kubilay, AKP'nin yoksulluğu derinleştirdiğini vurgulayarak, "2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır" dedi.

HDP Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

Kubilay, "Türkiye’de yoksulluk ve gelir dağılımda adaletsizlik AKP iktidarında derinleşmiştir. Açıklanan açlık sınırlarının bile altında belirlenen asgari ücret düzeyleri yıllardır sürdürülmektedir" dedi.

Kubilay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısıyla 2019 yılı için asgari ücret belirleme çalışmalarının bugün başlayacağına dikkat çekti.

'ASGARİ ÜCRETLE YOKSULLUĞA TERK EDİLDİLER'

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

"Son yıllarda enflasyon oranlarının fahiş artışı karşısında asgari ücretliler enflasyona ezdirilmiştir. Zaten açlık sınırının altında olan asgari ücret düzeyi ile yaşamaya çalışan yurttaşlar yoksulluğa terk edilmiştir. 

2019 yılı için asgari ücret, 'yıllık ortalama yoksulluk sınırının' en az yarısı kadar olmalıdır. Nüfus içerisindeki yoksul kişi ve hane oranının azaltılması, hanede eğitim ve sağlığa ayrılabilecek bütçenin artması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücret artışı enflasyon oranının üzerinde olmalıdır. 

2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır. 

Bu ücret gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Her hanede iki kişinin istihdam edilmesi durumunda yoksul hane halkı kalmaması bu şekilde sağlanmış olacaktır."