HDP’den Alınak’ın tutuklanmasına tepki

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak’ın onuncu kez tutuklanmasına tepki göstererek, “siyasi soykırım operasyonlarının bir an önce sonlandırılmasını” istedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yaptığı yazılı açıklamada, “Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak, 13 Şubat günü Kars’ta evine yapılan operasyon sonucu gözaltına alınmıştı. Bugün Kars Sulh Ceza Hakimliğince örgüt üyeliği suçlamasıyla, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen, tutuklanmasına karar verildi” dedi.

Başaran, “Alınak cezaevine götürülürken, adliyede bulunan kolluk tarafından kendisine hukuksuz bir şekilde zorla kelepçe takılmak istendi” diye ekledi.

Türkiye’de tüm baskılara ve tehditlere rağmen “onur kavgası” veren siyasetçilerin varlığına tahammül edemeyen bir iktidarın olduğunu kaydeden Başaran, şunları ifade etti:

“Hukuku, adaleti ve insan haklarını her gün ayaklar altına alıp çiğneyen, demokratik siyasete kelepçe vurmak isteyen bu iktidar; daha önce 9 defa tutuklanan Mahmut Alınak’ı tutuklayarak ve cezalandırarak susturamayacağını hala anlamamaktadır.

Gücünü halktan alan siyasi bir hareket, tutuklama, gözaltı ve kelepçelerle bitirilemez. AKP-MHP ittifakı da bu tarihsel gerçeği yaşayarak öğrenmeye mahkûmdur.

Mahmut Alınak da kendi halkının değerleri ve onuru için mücadele etmekten vazgeçmeyecektir. Bu nedenle iktidar, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan siyasi soykırım saldırılarını bir an önce sonlandırmalıdır.”