HDP’nin seçim çalışmaları sürüyor

HDP,24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında birçok merkezde seçim büroları açtı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü’nün seçim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Adana’da partisinin seçim çalışmalarına katıldı. Demokratik sivil toplum kurumlara dönük sürdürülen ziyaretlerde, Toğrul ve beraberindeki partiler bugün de Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) şubelerini ziyaret edip, yöneticileriyle görüştü.

Yapılan ziyaretler ülkenin içerisinde bulunduğu durum, AKP politikaları ve seçimlerin önemi konuşuldu.

Toğrul ve beraberindekiler, daha sonra HDP Ceyhan İlçe Örgütü binasında halkla bir araya geldi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği buluşmada konuşan HDP MYK Üyesi İlknur Birol, 24 Haziran'ın bir dönüm noktası olduğunu belirterek, kadınlara büyük bir görev düştüğünü söyledi. Birol, "Biz kadınlar başaracağız" dedi.

HDP’li Toğrul ise, konuşmasında partilerine yönelik baskı ve saldırıların üzerinde durdu.

Tüm baskılara rağmen kazanacaklarını söyleyen Toğrul, "Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sürdürülmesi Türkiye ve Ortadoğu'da barışın istenmediği anlamına geliyor. Bugün Ortadoğu'da büyük güç biziz. Güçlü bir irade ortaya koyarsak tüm tutsak olan arkadaşlarımız özgür olacak, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılacak. 24 Haziran'da açığa çıkaracağımız bu güçle bunları yapabiliriz. Anahtar bizim elimizde. Bir araya gelip, sandıklarımıza sahip çıkalım" dedi.

HATAY

HDP Hatay İl Örgütü de seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in katıldığı çalışmalar kapsamında Antakya Gazetesi, Çekmece Dolmuş Kooperatif ve engelli derneklerini ziyaret etti.

Birlik, daha sonra Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan partilerinin İlçe Örgütü binası önünde halkla bir araya geldi.

Alkış ve sloganlarla karşılanan Birlik, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirtti. Yeni bir yaşamı örmek için kadınların omuzlarına daha fazla yük düştüğünü belirten Birlik, baskın seçimden güçlü çıkmak için daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

AMED

HDP Kayapınar ilçe örgütü de Peyas Mahallesi'nde ilk kadın seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, çoğunluğu kadınların oluşturduğu yüzü aşkın partilinin yanı sıra Barış Anneleri, DTK, HDP Kadın Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş katıldı. Büronun çevresi, HDP bayrakları ve "Özgürlüğü kadınlar getirecek" pankartı asıldı.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Taşdemir, 24 Haziran seçimlerinin sadece seçimden ibaret olmadığını belirterek, "Bu seçim diktatörlük ve faşizme karşı demokrasi ve özgürlük seçimidir" dedi. Bölge illerinde yaşanan çatışmalardan kaynaklı tahrip olan kentlere dikkat çeken Taşdemir, "Taybet Ana'yı, yıkılan kentleri, kirli politikaları unutmayacağız. AKP'nin kirli ve faşist politikalarına sandıklara giderek tepki göstereceğiz. Herkesin seçim çalışmalarına katılması gerekir" diye konuştu.

Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından kitle bölgeden ayrıldı.

Yine HDP Kayapınar İlçe Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Huzurevleri'nde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı. Açılışa, HDP Amed İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı, DBP Amed İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Barış Anneleri, DTK, TJA aktivistleri yanı sıra yüzü aşkın partili katıldı. Açılışta kısa bir konuşma yapan Camcı, HDP'nin kadınları, gençleri, farklı kimlik, etnik ve inanç grubundaki insanların partisi olduğunu kaydederek, "İnsanlık, demokrasi ve özgürlük için mücadele ediyoruz" dedi.

Kürt halkına yönelik baskı, tutuklama, sindirme ve öldürme politikalarıyla partilerinin etkisiz hale getirilmek istendiğini belirten Camcı, "Bedel verdik. Tüm engelleme ve imha politikalarına rağmen sesimizi ve taleplerimizi bastıramadılar" şeklinde konuştu.

Barış Anneleri tarafından yapılan açılışın ardından partililer sloganlar eşliğinde bölgeden ayrıldı.

HDP Bağlar İlçe Örgütü de seçim çalışmaları kapsamında Muradiye Mahallesi'nde seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa, yüzü aşkın yurttaşın yanı sıra HDP ve DBP il eşbaşkanları, DTK temsilcileri, TJA aktivistleri katıldı. Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kürt halkı için tüm süreçlerin zor olduğunu vurgulayarak, "Kürt halkı direnen bir halktır. Tüm imha, sindirme ve baskı politikalarına karşı hala direniyor ve direnmeye de devam edecek" dedi.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde yüzde 15 ile 20 arasında oy alacağı tahmininde bulunan Çiçek, "Zalimler kendilerini savunsun. Seçimlerde, sandıkları patlatacağız. 24 Haziran'a kadar tüm halkımız 24 saat çalışmalıdır" ifadelerini kullandı.

Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından partililer bölgeden ayrıldı.