HDP: Vaka sayısı binlerce

HDP, iktidarın koronavirüse karşı halkı değil patronları düşündüğünü belirtti. HDP, "Vaka sayısı binlerce" dedi.

HDP Korona Virüs Kriz Koordinasyonu, bugün yazılı açıklama yaparak, "Krizden 'fırsat çıkarma' derdine düşmenin bedeli insan yaşamı ve halk sağlığıdır" dedi.

'TOPLUMU DEĞİL PATRONLARI DÜŞÜNDÜ'

Koordinasyonun açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:
"İşsizler için hayat zaten durma aşamasına gelmişti. Şu anda 8 milyon olan işsize yüz binlerin hatta milyonların hızla eklenmesi gibi bir risk ile karşı karşıyayız.
Dünyanın her yerinde parlamentolar Korona Virüse acil müdahale yöntemleri için çalışıyor. Türkiye'de ise parlamento her zamanki gibi işlevsiz. Korona Virüs ile mücadele kapsamında Meclis'e verilen önergeler AKP-MHP eliyle reddediliyor.
Korona Virüsün yaygınlaşması tehdidi altında bile AKP iktidarı ayrımcılıktan vazgeçmedi. Günlerdir özveri içinde çalışan doktorlarımızın meslek örgütü olan Türk Tabipleri Birliğini, DİSK ve KESK gibi emek örgütlerini toplantıya çağırmadı. Siyasal iktidarın ayrımcı uygulamasının nedeni açıklama bitince anlaşıldı. Açıklanan önlemler halk sağlığını gözetmek yerine sermayenin çıkarlarına odaklanmıştı.

SORULAR

Soruyoruz: Korona Virüse karşı şu ana kadar kaç kişiye test yapılmıştır? Kaç kişi tedavi edilerek taburcu edilmiştir? Kaç kişi karantina altındadır? Virüsün yayılmasının engellenmesine ilişkin temel strateji nedir? Evde kalacak olan 8 milyon işsiz hayatını nasıl sürdürecektir? Ücretli izin hakkı olmadığı için çalışmak zorunda olanların sağlıkları nasıl korunacaktır? Virüsle mücadele eden sağlık emekçilerinin sağlığı hangi ek önlemlerle korunacaktır? Cezaevlerinde başta ağır hasta tutsaklar, yaşlılar ve çocuklu kadın mahkûmlar olmak üzere bütün tutuklu ve hükümlülerin sağlıkları nasıl korunacaktır? Evde kalma sürecinde son zamanlarda tırmanan kadına yönelik şiddetle nasıl baş edilecektir? Bu ve benzeri sorular gündemde yerini koruyor.

'VAKA SAYISI BİNLERCE'

Partimizin bilgi kaynaklarına göre vaka sayısı yüzlerle değil binlerle anılıyor ve çok hızlı bir şekilde on binlerce insana ulaşma riski taşıyor. Bu durumda hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin yeterli olmayacağı açıktır.

YAPILMASI GEREKENLER

Türkiye halkları düzenli bir şekilde vaka sayısı, test sayısı, tedavi sayıları dahil olmak üzere her türlü kaygı ve endişeyi giderecek şekilde bilgilendirilmelidir.
Şehirlerde bir iki noktada değil, her mahallede ve sonrasında her evde test uygulanmalıdır. Korona Virüs ile mücadele konusunda en etkin çözüm olarak herkese test yapılması yöntemini kullanan Güney Kore, Singapur ve Hong Kong ile etkin iletişim ve işbirliği sağlanarak test sayısı arttırılmalıdır.
KHK ile ihraç edilmiş ve ataması yapılmayan sağlık emekçileri, görevlerine iade edilmeli ve bulundukları en yakın sağlık birimlerinde çalışacak şekilde görevlendirilmelidir. Sağlık Bakanlığı, sağlık emekçilerinin de sağlığını koruyacak şekilde düzenlemeler yapmalıdır.
Sağlık hizmetinde özel ve kamu hastaneleri virüs tehdidi geçene kadar kamulaştırılarak salgınla mücadelede kullanılmalıdır. Şehir hastaneleri dolayısı ile kapatılan tüm devlet hastanelerinin acilen yeniden açılması gerekmektedir. Bütün şehir hastaneleri tartışmasız şekilde bir an önce kamulaştırılmalıdır.
Bütün yurttaşların temel ihtiyacı olan gıda, sağlık malzemeleri, ilaç, temizlik malzemeleri, enerji ve iletişim sektörleri dışında tüm fabrikalar, üretim tesisleri ve perakende birimlerinin bir süreliğine kapatılması gerekmektedir. Salgının yaygınlaşmaması için bu elzemdir. Çalışmaya ara veren tüm sektörlerdeki emekçiler ise ücretli izne çıkarılmalıdır.
Herkesin iş güvencesi hukuk ile koruma altındadır. Bu bir lütuf değildir, yasal bir haktır. İşsizlik Fonu koşulsuz tüm işsizler için kullanılmalıdır.
Özellikle evsiz vatandaşlar kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilerek yurt, bakım evi, misafirhane ve boş evlere yerleştirilmelidir. Boş evler bu dönem için mutlaka planlı bir şekilde değerlendirilmelidir.
Mülteci kamplarında tam teşekküllü sağlık hizmeti verilmeli ve kamp koşulları salgın tehdidine karşı iyileştirilmelidir. Kamplarda yaşayan herkese Korona Virüs testi yapılmalıdır. Türkiye'de kayıtlı olmayan göçmenlerin test yaptırabilmeleri ve sağlık hizmeti alabilmeleri sağlanmalıdır.
Türkçe dışında Kürtçe ve diğer dillerde olmak üzere çok dilli kamu spotları hazırlanarak devlet ve özel televizyon/radyo kanallarında her gün yayınlanmalıdır.
Krizden 'fırsat çıkarma' derdine düşmenin bedelinin insan yaşamı ve halk sağlığı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.