Lavrov’dan de Mistura’ya: Kürtler Cenevre görüşmelerinde olmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürtlerin katılımı olmadan Cenevre görüşmelerinin bir kez daha başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, 23 Şubat’ta tekrardan başlayacak Cenevre görüşmeleri öncesinde bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da bir dizi temaslarda bulundu. De Mistura, Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov  ile  yaptığı görüşmede Suriye’de yaşanan gelişmeleri, Astana toplantıları ve Cenevre görüşmelerini masaya yatırdı.

LAVROV: KÜRTLER CENEVRE GÖRÜŞMELERİNDE OLMAZSA BAŞARISIZLIK OLUR

Yapılan görüşmelerin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Moskova’da bir araya gelen Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Astana sürecini ve 23 Şubat’ta başlayacak Cenevre görüşmelerini ele aldı. Yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Lavrov’un Cenevre görüşmelerinin Suriyeli farklı kesimlerin katılımıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini de Mistura’ya söylediği ifade edildi. Yine Lavrov’un, de Mistura’ya “Moskova, Kahire, Astana ve Hmeymim grupları ile Kürtlerin uygun bir şekilde Cenevre’de temsil edilmemesi durumunda, Cenevre görüşmelerinin başarılı olması imkânsız” dediği belirtildi.

De Mistura’nın Moskova’da bulunduğu temaslara yönelik BM Cenevre Bürosundan da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada de Mistura’nın Rus yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Astana toplantıları ve Cenevre görüşmelerinin ele alındığı belirtilirken, yine Suriye’deki ateşkes, sivillere insani yardımların ulaştırılması ve mayınlı alanların temizlenme durumunun da gündemdeki konular arasında olduğu dile getirildi.

Görüşmeler sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan de Mistura, Cenevre görüşmelerinde 3 önemli konunun ele alınması istediklerini ifade ederek bunların, yönetim, yeni anayasa ve bu yeni anayasa doğrultusunda seçimlerin gerçekleşmesi olduğunu belirtti.