Mouini: Halkların mücadelesi ortaklaşmalı

Rojhilat ve İran’da yaşanan gelişmeleri kadının öncülük ettiği bir devrim olarak nitelendiren PJAK Eşbaşkanı Mouini “Tarihi bir dönemden geçiyoruz, halkların mücadelesi ortaklaşmalı” dedi.

Jîna Emînî’nin 16 Eylül 2022 günü polis güçleri tarafından katledilmesi sonrası Rojhilat (Doğu Kürdistan) ve İran’da başlayan protesto gösterileri birinci ayını doldurdu. Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Eşbaşkanı Siyamend Mouini ANF’ye verdiği demeçte günlerdir aralıksız biçimde devam eden gösterilere ilişkin çarpıcı değerlendirme ile önemli çağrılarda bulundu.

Sözlerine Rojhilat ve İran’da yaşamını yitirenleri anarak başlayan Mouini, PJAK olarak İran’ın demokratikleşmesi ve Doğu Kürdistan’ın öz yönetimi için bazı projeler hazırladıklarına dikkat çekti. İran’daki diktatoryal rejimin demokratik taleplere şiddetle yanıt verdiğini belirten Mouini “Şu anda yaşanan tarihe damgasını vuracak kadın öncülüğündeki bir devrimdir ve İran’ın sistemini sarsmış durumdadır. Sadece İran’da değil bütün Ortadoğu’da değişimin kapısı aralayacak bir devrimdir” diye konuştu.

‘JİN, JİYAN, AZADÎ’ ARTIK ÖZGÜRLÜĞÜN SLOGANI

Tarihi bir dönemden geçtiklerini vurgulayan PJAK Eşbaşkanı Mouini “Açlıkla mücadele edenler, özgür bir talep edenler ve diğer bütün halkların ortak buluşma noktası değişimdir” dedi. Günlerdir Rojhilat ve İran’da gösteriler gerçekleştiren halkalara da seslenen Mouini şöyle konuştu:

“Eylemleriniz bütün bölgeyi etkileyecek bir rönesans harekatının başlangıcıdır. ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganınız sadece feminist bir hareketin değil aynı zamanda bir özgürlük harekatının da sloganı haline gelmiştir. Harekatınızın sömürgeciliğe, diktatörlüğe ve gericiliğin sonunu getireceğine inanıyoruz.”

Gösterilerin devam etmenin büyük bedeller verilmesi anlamına geldiğini belirten PJAK Eşbaşkanı Mouini şu ana kadar protestolara katılmayan kesimlere “şimdi sizin ayağa kalkma zamanınız” diyerek çağrıda bulundu. Mouini işçi, emekçi ve toplumun bütün çalışan kesimlerinin startı verilen bu devrime katılmaları gerektiğini ifade etti.

BELUCİ HALKININ YANINDAYIZ

Beluci halkına da seslenen Mouini “Beluci halkı şu ana kadar bu faşist rejimden büyük baskılar gördü. Şu anda da Beluci halkı katliamlardan geçiriliyor. Beluci ve diğer halklar şunu bilsin; Kürt halkı ve hareketimiz sonuna kadar sizin yanınızda olacaktır. Mücadelemiz bu son süreçte katledilen Belucilerin de intikamını alacaktır” diye konuştu.

‘Jin, jiyan, azadî’ sloganının bütün halkları, toplulukları kapsayan bu devrimsel gelişmenin şiyarı olabileceğine dikkat çeken PJAK Eşbaşkanı Siyamend Mouini konuşmasının devamında son bölümünde şu çağrılarda bulundu: “Bütün Kürt halkı hep birlikte hareket etmeli. Kürt halkının öncülük ettiği bu devrim İran’da da ulus-devlet sisteminin sonunu getirerek Kürtlere ve diğer halklar için demokratik bir sistemin kurulmasına yol açmalı.”

HALKLARIN MÜCADELESİ ORTAKLAŞMALI

Loristan’da Nika isimli genç bir kadının devlet güçleri tarafından öldürüldüğüne de dikkat çeken “Bu cinayet Loristan halkına büyük bir saygısızlık ve hakarettir. Loristan halkının genç kadın Nika’ya sahip çıkması gerekir” diye konuştu. Tebriz bölgesinin de Kürt halkıyla dayanışma için direnişe katıldığını belirten Mouini “Tebriz halkına da teşekkürlerimizi iletiyoruz. İran’daki halklar aynı sistemin baskısı altında ortak acılar ve zulümler yaşadılar, bundan dolayı da kaderleri ortaktır. Azeri, Arap, Beluci ve Kürtler ortaklaşarak bu sistemi yıkabilir” dedi.