Sağlıkçılar iş bıraktı, iktidarı protesto etti

Konya’da Doktor Ekrem Karakaya’nın katledilmesi üzerine sağlıkçılar iş bıraktı, AKP-MHP iktidarının teşvik ettiği şiddeti protesto etti.

Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın ateşli silah ile katledilmesinin ardından sağlık örgütleri 2 günlük iş bırakma kararı aldı. Karar üzerine tüm ülkede sağlık çalışanları bugün iş bıraktı.
 
ANTALYA
 
Antalya’da iş bırakan sağlık emekçileri, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde bir araya geldi. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, “sözün bittiği yerde” olduklarını belirtti. İçöz, “Tahammülümüz kalmadı. Nefes alamıyoruz. Tükendik. Güvenli ortamlarda çalışmıyor, her an şiddet tehdidi altında inanılmaz bir stresle yaşıyoruz. Sağlık emekçilerine yönelik şiddet her geçen gün her geçen dakika artıyor. Şiddet pandemisi ile karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

Eylemde sık sık "Bakan istifa" sloganı atıldı.
 
İSTANBUL
 
İstanbul’da sağlık emekçileri, birçok hastanede iş bıraktı. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iş bırakan sağlık emekçileri, “Doktorlar burada, faşizm nerede”, “Sağlıkta şiddet istemiyoruz” sloganları attı. Eylemde konuşan Doktor Merve Yıldırım, sağlıkta şiddetin “münferit”  olay olmadığını belirtti.
 
Yıldırım, "Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir" çağrısında bulundu.
 
Sağlık emekçileri daha sonra oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından sağlıkçılar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yürüdü.
 
Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi ile Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi'nde de iş bırakma eylemi yapıldı. Bakırköy’de hastanede bir araya gelen sağlıkçılar adına konuşan TTB iş yeri temsilcisi Mehmet Uhri, “Adliyeye, karakola silahsız girilmezken neden hastanelere silahsız girilebiliyor" diye konuştu.
 
ÇAPA’DA POLİS ENGELLEMESİ
 
Çapa Tıp Fakültesi girişinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğüne yürümek üzere buluşan sağlıkçılara polis engel oldu. Sağlık çalışanları, “bakan istifa” sloganıyla yürüyerek, polisin hastane önüne kurduğu barikatı aşmaya çalıştı. Sağlıkçılar, "Bizi de mi öldüreceksiniz" şeklinde polislere tepki gösterdi.
 
Polisler, sağlık emekçilerine biber gazıyla saldırdı.

ŞIRNAK
 
Şırnak Devlet Hastanesi’nde yapılan açıklamaya çok sayıda sağlıkçı katıldı. Şırnak Tabip Odası üyesi İdris Demirtaş, şiddetin öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorun olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir” diye kaydetti.

 
SES Şırnak Şubesi yöneticisi Murat Özbey, “Sağlıkta önlenemeyen hatta artarak devam eden şiddetin sorumluları, sağlıkta yanlış politikaları sürdürmeye, bizleri hasta ve yakınları ile karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Şiddeti körükleyen açıklamalardan ve politikalardan geri kalmıyorlar. Hiçbir kuruma silahla girilemezken, hastanelere rahatlıkla girilebiliyor” diye konuştu.

CİZRE
 
Cizre Devlet Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen sağlıkçılar, “Öfkeliyiz, şiddete karşı grevdeyiz” pankartı açtı. Şırnak Tabip Odası Başkanı Ferhat Kara, “Bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi” ifadelerini kullandı.
 
MERSİN
 
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde konuşan Genel Sağlık-İş Temsilci Gürbüz Şen, sorunlara çözüm bulunmaması halinde süresiz greve gideceklerini kaydetti. Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, “Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır” dedi. Nesanır, şiddetin öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorun olduğunu ve bütünlüklü politikalarla aşılabileceğini kaydetti.  
 
Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen sağlıkçılar da sağlıkta şiddetin sona ermesi için çağrıda bulundu.