Sancar: İktidara karşı ortak tavır almalıyız

TMMOB Genel Kurulu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AKP-MHP faşizmine karşı ortak tavır almaya çağırdı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) 47’nci Olağan Genel Kurul ve seçimleri Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Genel kurula, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın yanı sıra birçok siyasetçi ve TMMOB üyesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve birçok sendika yöneticisi katıldı.
 
Divan seçimiyle başlayan kurulda Gezi eylemlerine ilişkin sinevizyon gösterildi. Sinevizyon gösterisinin ardından TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz konuştu. Koramaz, konuşmasında Gezi davası nedeniyle tutuklanan TMMOB eski yöneticilerine selam göndererek, Gezi eylemleri sırasında katledilenleri andı. Koramaz, “İktidar, korkusundan unutamadı onları, bizler hasretimizden” ifadelerini kullandı.
 
Koramaz, “Gezi Parkı’na, direnişine nasıl sahip çıktıysak, tutuklanan arkadaşlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkacağız” dedi.  

Koramaz, siyasi iktidarın halkın üzerine bir kabus gibi çöktüğünü belirterek, kayyum gasplarına dikkat çekti,  "Seçimlerde kazanamadıkları belediyelerin başkanlarını görevden alarak tutuklayıp yerlerine kayyum atamak AKP’nin utancıdır. Muhalefet partisi başkanlarını ve milletvekillerini hukuksuz biçimde cezaevinde tutmak AKP’nin utancıdır. Kadınlara reva görülen şiddet, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak AKP’nin utancıdır. OHAL KHK’ları ile kamu emekçilerini sorgusuz, sualsiz işlerinden atmak AKP’nin utancıdır. Yıllardır sürdürülen çıkarcı, kavgacı, saldırgan dış politika AKP’nin utancıdır” ifadelerini kullandı.
 
'MÜCADELELERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ'
 
Koramaz’ın ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuştu. Genel kurul’un Gezi tutsaklarına adanmasının anlamlı olduğunu belirten Sancar, “Gezi ortak mücadeleyi ileriye taşımanın nasıl güçlü olduğunu göstermiştir. Bu yüzden iktidara büyük korku salmıştır. Gezi davası bir intikam kumpasıdır. Kararlar dünya adalet ve hukuk tarihine en karanlık sayfalarda geçecektir. Benzer kumpas davaları dünyada ve ülkede sıkça yaşanmıştır ama Gezi bunun en üst sıralarında yer almaktır. Kararlar korkunçtur” diye konuştu. Yargının sindirme aracı olarak kullanıldığını dile getiren Sancar, “Yargı, toplumsal mücadelede güçlü yer edinen herkese karşı bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. İktidar kaybetme korkusu yaşadıkça saldırılar artıyor, Kobanê davası ve HDP’ye açılan kapatma davasında da bunu görüyoruz. Bunların nedeni muhalefeti sindirmek, korku iktidarını hakim kılmaktır. Bütün adaletsizliklere karşı kararlı ve ortak bir tavır ortaya koymalıyız” ifadelerini kullandı.
 
Sancar, iktidarın uygulamalarının durdurulmasının yolunun ortak mücadele olduğunu belirterek, “Gezi adalet nöbetini, Emine Şenyaşar annemizin adalet nöbetiyle birleştirmeliyiz, farklı kentlerde adalet yürüyüşü yapan annelerin mücadelesiyle birleştirmek zorundayız. İktidarı değiştirmek istiyorsak kan, yalan ve talan üzerine kurulan bu iktidara karşı ortak mücadele etmek zorundayız, ortaklaşmak tarihsel sorumluluktur. Herkesi bu kirli oyuna karşı birlik olmaya bir kez daha çağırıyoruz, herkesi savaş karşıtlığına davet ediyoruz, şimdi emek demokrasi ve barışı birlikte savunma zamanıdır. Eşit yurttaşlık, büyük barış önümüzdeki ortak hedef budur, tek yol birlikte yürümektir” şeklinde konuştu.
 
'ASIL TERÖRİST BERKİN'İN KATİLLERİDİR'
 
Sancar’ın ardından  söz alan Veli Ağbaba Gezi eylemlerinin Türkiye’nin dünyaya verdiği önemli bir mesaj olduğunu vurguladı.  Ağbaba, “Gezi’ye terör, darbe diyorlar. Bir terör var, terör aranıyorsa, İbrahim Korkmaz’ı, Ethem Sarısülük’ü, Berkin Elvan’ı öldürenlere bakmak lazım. Bir darbe aranıyorsa, bu kararları verenlere bakmak lazım” dedi. Ağbaba, Türkiye’de demokrasinin kâğıt üzerinde kaldığını aktararak, “Bir sivil darbe var” dedi.  Muhalif düşünen herkesin bastırılmaya çalışıldığını belirten Ağbaba, “Müzik susturulmaya çalışılıyor, adete Türkiye tek renge mahkum edilmek isteniliyor. Türkiye çeteler tarafından yönetiliyor. Bundan kurtulmak isteyenler tekrar bu ülkede hep birlikte bir araya gelecektir. Bu mücadelede hep beraberiz” dedi.
 
Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen, halkın siyasal iktidara karşı mücadele edeceğini belirtti.
 
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ise savaş politikalarına dikkat çekerek, "Başta Suriye, Irak halkı olmak üzere bölgedeki halklarla birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.
 
Gürkan’ın konuşmasının ardından farklı siyasi partilerinin temsilcileri Türkiye gündemine ilişkin konuşmalar yaptı.