YPJ savaşçısı Roza Avesta Bonn’da anıldı

Rakka’yı DAİŞ çetelerinden temizlemek amacıyla başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesinde yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Roza Avesta (Berivan Kuto) Almanya’nın Bonn kentinde anıldı.

Bonn Demokratik Toplum Merkezi’nde düzenlenen anmayı Şehit Aileleri Kurumu ve PYD-Bonn ortaklaşa organize etti.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada PYD Bonn Temsilcisi Celal Afrin bir konuşma yaptı. Kürdistan’ın her parçasında Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesinin şahadet gerçeği ile büyüdüğünü dile getiren Afrin, “Mücadelenin Rojava Kürdistan’ında da kitleselleştiği 1990’larda doğan Roza’nın jenarasyonunun da mücadele içinde yer alarak en ön saflarda şehit düştüler. Bu miras üzerinden mücadelemizi daha da güçlü sahiplenmeliyiz” dedi.

‘ÜLKEMİZE BAĞLIYSAK, ÖZGÜRLEŞTİRMELİYİZ’

Roza Avesta’nın amcası Heci Şexo da anmada bir konuşma yaptı. Avesta’nın yaşamını anlatan Şexo, “Şehitlerin yolunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Yurtseverlik bizlere önemli bazı yükümlülükler yüklüyor. Yurtseverlik gereği, şayet ülkemize gerçekten bağlıysak onu özgürleştirmek için de elimizden geleni esirgememeli, üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz” dedi.

Şam doğumlu (Berivan Kuto) Roza Avesta, ailesinin yurtsever olmasından kaynaklı mücadele ile iç içe büyüdü. 2013 yılında Rojava Kürdistan’da YPJ saflarına katılarak, Rojava’nın değişik alanlarında savaştı. Rakka’nın özgürleştirilmesi hamlesinde, 15 Aralık 2016 tarihinde Ebu Erdani köyünde yaşanan şiddetli çatışmalarda yaşamını yitirdi.