YPS: Şimdi her yerde özgürlüğe koşma zamanıdır

YPS Genel Koordinasyonu tarafından yayımlanan Newroz mesajında, “Şimdi her yerde direnme ve özgürlüğe koşma zamanıdır’’ denildi.

YPS Genel Koordinasyonu Newroz mesajında, ‘’Mart ayı hareketimizin ortaya çıkışından bu yana gerçek anlamına yakışır bir şekilde bir mücadele ayı olmuştur. Özellikle Newroz tarihi anlamına yakışır bir biçimde ezilenler adına halkımızın zalimlerden ve günümüzün Dehaklarından hesap sorduğu, özgür yaşama olan tutkusunu yaktığı ateşlerde dile getirdiği bir direniş şölenine dönüşmüştür. Newrozla yakılan direniş ateşi bütün bir yılı alan özgürlük mücadelemize yön vermiş kader tayin edici olmuştur’’ denildi.

2017 Newroz’unun önemine dikkat çekilen YPS açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı:

Bu yıl da mart ayına böyle yeni bir hamle ve kazanma kararlılığıyla giren halkımız kadının öncülüğünde 8 Martla her zaman ve har şart altında özgürlük için direnileceği mesajını vermiştir. Bir Newroz halkı haline gelen halkımız bu yılki Newroz’da da “Şimdi her yerde direnme ve özgürlüğe koşma zamanıdır” diyecek, zalimlerle büyük hesaplaşma sürecini başlatacaktır. Newrozla birlikte Kürt halkının olduğu her yerde, günlerce, direniş bayramı olmanın anlamına uygun bir şekilde, Newroz’da demirci Kawaların yaptığı gibi, zulüm sahibi zalimlerden hesap sorarak ve yeni yaşamı yaratmak amacıyla Newroz’u karşılayacak bir kez daha başkaldıracaktır.

Bu Newroz Kürdistan halkının Mazlum Doğanların ardılları olan Çiyagerlerin, Zeryanların, Xebatkarların, İslamların, Sêvêlerin, Mehmetlerin, Asyaların ve daha onlarca yiğit Kürt önderlerinin yine Cizre’nin, Sur’un, Şırnak’ın, Nusaybin’in, Gever’in yıkılan şehirlerimizin gasp edilen özgür yaşamımızın hesabını sorma zamanıdır. Bu Newrozla büyük direnmek, bu direnişi bu kahramanlara adamak, diz çökmeyenleri asla unutmayacağımızı yakılan Newroz ateşleriyle dile getirmek herkesin tarihsel görevidir. Bu Newroz tüm Kürt halkının Kürde ölümü reva görenlere “biz diz çökmeyeceğiz” dediği büyük bir duruş ve “Mutlaka kazanacağız” diyeceği bir başkaldırı olmak durumundadır. Çiyagerce, Zeryanca, Mehmetçe, Asyaca direnmek bunu gerektirir.

Bir kez daha tarihin direnenlere büyük zaferler müjdelediği bu dönemde, büyük başarmak için bir çağrı olan halklarımızın Newroz bayramını kutluyor, Newroz alanlarında direnen tüm halkımızı selamlıyor, Newroz’la yükselecek olan büyük mücadele dönemine YPS olarak hazır olduğumuzu belirtiyoruz.