Kadın Savunma Ağı: Türkiye'de kriz büyüyor

Kadın Savunma Ağı, TÜİK verilerinin gerçeği gizlediğine dikkat çekerek, "Kriz büyüyor ve işten çıkarmalar önce kadınlardan başlıyor" dedi.

Kadın Savunma Ağı, genç kadın işsizliğine karşı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme çok sayıda kadın katıldı. Kadın Savunma Ağı üyesi Elif Çoban, kadın işsizliği ve güvencesizliği ile ilgili verilerin buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğuna vurgu yaptı. Çoban, toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren işsizlik ve enflasyon gibi konularda yapılan hesaplar ve açıklanan verilerin toplumun gerçeğini yansıtmaktan uzak olduğunu, TÜİK’in de bunu gizlediğini kaydetti. Çoban, bunun da kadınların görünmeyen emeğinin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde, cinsiyetçi iş bölümünde, kadına yönelik tüm baskı ve şiddeti içinde barındırdığını belirtti.

'MİLYONLARCA İŞSİZ VAR'

Çoban, Türkiye genelinde 15 ve üzeri yaştakilerde işsiz sayısının 2019 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 327 bin kişi artarak, 4 milyon 308 bin kişiye çıktığını ve Kasım ayında işsizlik oranın yüzde 13,3 olduğunu anımsattı.
DİSK-AR tarafından hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısının Ekim 2019'da 7 milyona ulaştığını belirten Çoban, “Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20,1 olarak hesaplandı. Ekim 2018'e göre geniş tanımlı işsiz sayısı 650 bin kişi arttı. Ülke nüfusunun neredeyse 10'da 1’i işsiz. İşsiz milyonlara biraz daha yakından bakınca gördüklerimiz toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığının işgücü piyasasında kadınları bilhassa genç kadınları vurduğunu gösteriyor. DİSK-AR raporuna göre Ekim 2019'da toplam işsizlerin yüzde 29,3'ü 15-24 yaş arası gençlerden oluşuyor. Kentsel genç kadın işsizliği ise yüzde 37'ye ulaşmış durumda. Yükseköğrenim mezunu kadın işgücünün işsizliği ise dikkat çekecek kadar yüksek” diye ifade etti.

‘HEDEF ÖNCE KADINLAR OLUYOR'

Çoban, “Kriz büyüdükçe işsizlerin sayısı artıyor. İşten çıkarmalar önce kadınlardan başlıyor. Erkek egemen toplumda evin geçimini sağlayan erkek, ev ve bakım işleri de kadınların yükü olduğu için önce kadınlar işsiz kalıyor” dedi. Kadın işsizliği ve güvencesizliğinin toplumsal bir sorun olduğunu belirten Çoban, istatistiklerin gerçeği yansıtmamasına itirazları olduğunu, 8 Mart'ta buna karşı alanlarda olacaklarını dile getirdi.