Koca: Savaş ve ekonomik kriz kadın cinayetlerini artırdı

HDP Kadın Koordinasyonu'ndan Betül Koca, "Savaş politikaları ve ekonomik kriz kadın cinayetlerini artırıyor" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Koordinasyonu Üyesi Betül Koca, artan kadın cinayetlerinin AKP’nin savaş politikaları ve ekonomik krizle bağı olduğunu vurguladı.

'EGEMEN DİL VE POLİTİKALARIN SONUCU...'

Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Toplumdaki bu gerginliklerin, öfkelerin bütün sebebi aslında siyasi iktidarın savaş politikalarının, doğrudan içinde oldukları kirli ilişkilerin yansımasıdır. Hem ciddi bir ekonomik kriz hem de krizin etkileriyle kadınlar ve çocuklar etkileniyor. İçeride yürütülen savaş da toplumsal muhalefete karşı bir savaş. Buradaki ilk hedef de kadındır. Ortadoğu’da bu cihatçı çeteler nasıl ki kadın üzerinde tahakküm, kadını köleleştirme, kadınları karanlığa mahkûm etme politikaları yürütüyorsa, AKP de aynı politikaları yürütüyor. Siyasi iktidarın dili de topluma yansıyor, erkek egemen dil ve üslup egemen anlayışı besliyor. Bu nedenle de bu rejimin yürüttüğü politikalar kadın cinayetleri ve intiharları, çocuk istismarı ve çocuk tecavüzlerini artırıyor."

'TECRİT BİTMEDEN ÇÖZÜM OLMAZ'

Savaşın bitmesi için tecridin sonlandırılması ve kayyum gasplarından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Koca, "Tecrit tek bir kişiye uygulanmıyor, tüm topluma uygulanıyor. Barışın, çözümün gelişmesi için de tecride son verilmesi gerekiyor. Kadınlar üzerinde de aslında tecrit var, söz söyleyemedikleri, mücadelelerine set vurulan bir tecrit. Atanan kayyumlarda eşbaşkanlık sistemine bir saldırı vardı. Eşbaşkanlık mor çizgimizdir, diyerek yola çıktık. Doğal olarak da mücadelemizi sürdüreceğiz’’ şeklinde konuştu.

KADINLA SAVAŞ HALİNDELER'

Erkek egemen zihniyetin kadınla bir savaş halinde olduğunu belirten Koca, şöyle devam etti:
"Ceren Özdemir evine giderken bıçaklanarak öldürüldü, bakışlarında tedirginlik vardı. Bu tedirginlik bütün kadınların yaşadığı tedirginlikti. Bu çürümüşlüğün ve insanlıktan çıkmanın son haliydi. Katil savunmasında, ‘öldürecek birini arıyordum’ dedi ve bunu da kadın üzerinden yaptı. Yine iki gün önce Ceren Damar’ın duruşması vardı. Katil, ‘cinsel ilişkimiz vardı’ diyerek savundu kendisini. Toplumsal cinsiyet üzerinden kadınları itibarsızlaştırma ve bunu da kendinde hak gördükleri için böyle bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Ciddi anlamda görünmeyen bir kadın savaşı, bir kadın kırımı söz konusudur. Katillerin diline baktığımızda AKP politikalarından beslendiğini görüyoruz, aynı söylemler, aynı dil."

‘KADINLAR GERİ ADIM ATMIYOR'

Dünyanın her yerinde kadın mücadelesinin görünür olduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti:
"İnanılmaz bir şiddet ve kutuplaşma var ve toplum ister istemez geriliyor. Buradan beslenen bir hal alıyor. Bu sadece ekonomik nedenlerle elbette ki açıklanamaz. Bütün çelişkiler iç içe geçmiştir. Bu nedenle intiharlar da kadın intiharları da aslında kadın cinayetleri olarak değerlendirilmeli. Örneğin üniversiteli bir genç kadın, ardında bir mektup bırakarak intihar etti. Biz onu kendi ellerimizle öldürdük. Tabii ki de bunun karşısında çok büyük bir direniş var. Bu yıl ‘Las Tesis’ gibi dünyaya yayılan bir enternasyonel direnişe tanıklık ettik. Tabii yine biliyorsunuz ki tek saldırı Türkiye’de oldu. Yine Leyla Güven’in açlık grevi ciddi bir yankı buldu, Leyla Xalit’in onun ziyaretine gitmesi çok anlamlıydı. Kadınlar bağ kurdu ve asla geri adım atmadılar."
Topyekûn bir örgütlenme hamlesi yapacaklarını duyuran HDP Kadın Koordinasyonu Üyesi Betül Koca, "Gerçekleştirdiğimiz konferanstan çok moralli ve motivasyonla çıktık. Sorunlara müdahale edip dillendirmenin önünü kapatıyorlar. Tabii ki biz de kadının sözünü büyüttüğümüz, karar mekanizmalarında yer aldığımız bir siyaset yürütmeye devam edeceğiz’’ dedi.