Maxmur Barış Anneleri 7 gündür ambargoya karşı eylemde

KDP'nin Maxmur Mülteci Kampı’na yönelik uyguladığı ambargoyu karşı Barış Anneleri'nin başlattığı eylem 7. gününde devam ediyor.

Şehit Rüstem Cudi (Maxmur) Mülteci Kampı’na yönelik uygulanan ambargo 52 gündür devam ederken, Maxmur Barış Anneleri’den oluşan bir grup ambargonun kaldırılması için 1 Eylül’den bu yana KDP’nin asayiş kontrol noktasında oturma eylemi gerçekleştiriyor.

Asayiş kontrol noktasının bulunduğu alanda caddenin kenarında bekleyen anneler, tüm zorluklara rağmen eylemini sürdürüyor. Barış Anneleri, talepleri karşılanana kadar eylemlerini süreceklerini dile getirdi.

Kontrol noktasındaki asayiş güçleri, anneleri ziyaret etmek isteyenlere izin vermediği gibi kimsenin yanlarına da gitmesine izin vermiyor.

ANNELERE SALDIRIYI KINIYORUZ

Maxmur İştar Meclisi, 5 Eylül’de  Barış Anneleri’nin eylemine destek ziyaretinde bulunmak isteyen bir grup kadının KDP asayiş güçleri tarafından engellenerek, saldırıya uğramasını kınadı.

Açıklamada şunlar belirtildi: 

“Kampımız 26 yıldır Birleşmiş Milletler ve Irak Merkezi Hükümeti bünyesindedir.  Kamp halkı olarak bütün zorluklara rağmen direnmeye devam ediyoruz.

Maxmur Kampı 52 gündür ambargo altındadır. Bir grup anne ambargonun kaldırılması için 7 gündür KDP asayiş noktası önünde oturma eyleminde. Haksızlıklara karşı direnen anneler Türkiye ve Başur’da saldırılara maruz kalıyorlar.

KDP asayişi, hiç kimsenin anneleri ziyaret etmesine ve onlara yemek götürmesine izin vermiyor. Kamptaki kadınlar birçok kezdir Barış Anneleri’ni ziyaret etmek istiyor ancak asayiş güçleri tarafından saldırıya maruz kalıyorlar. 5 Eylül’de bir grup kadın anneleri ziyaret etmek için bulundukları noktaya gitmek istedi. Ancak KDP asayişi kadınlara vahşice saldırdı. İştar Meclisi olarak annelere yönelik saldırıları kınıyoruz. Başur’daki bütün kadın örgütlerine ve insan hakları kurumlarına çağrımı saldırılara karşı ses çıkarsınlar.”