PKK Yürütme Komitesi Kasım Engin’i andı

PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin’i şehadet yıl dönümünde anan PKK Yürütme Komitesi, “Kasım Engin yoldaşı ve tüm şehitlerimizi kahramanlık mücadelesinde yaşatıyoruz” dedi.

PKK Yürütme Komitesi, iki yıl önce bugün katledilen PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin’i şehadet yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamayla andı. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“AKP-MHP faşizmi tarafından 27 Mayıs 2020’de katledilen PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin Yoldaşı, şehadetinin ikinci yıldönümünde saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Amacını başarma ve anısını yaşatma sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. Şehadetinin üçüncü yılında da Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak Kasım Engin ve tüm kahraman şehitlerimizin izinde direnip yeni zaferler kazanacağımızı belirtiyoruz.

MAYIS AYI ŞEHİTLERİMİZDEN

Açık ki Kasım Engin yoldaş da Mayıs Şehitler Ayımızın büyük şehitlerinden birisidir. 18 Mayıs 1977’de Antep’te katledilen Haki Karer Yoldaşla başlayan bu Şehitler Kervanı, bugün Zap ve Avaşin başta olmak üzere dört parça Kürdistan ve yurtdışında yürüttüğümüz tarihi özgürlük direnişi içinde verdiğimiz kahraman şehitlerimizle devam etmektedir. Bu vesileyle, kahraman gerillamızın ve halkımızın Önderlik ve Şehitler Çizgisinde yürüttüğü tarihi özgürlük direnişini selamlıyor, bu direnişin tüm kahraman şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz.

DEVRİMCİ ÇALIŞMALARIN HER ALANINDA GÖREV YÜRÜTTÜ

Bilindiği gibi, Kasım Engin yoldaş, sömürgeci-soykırımcı TC’nin en erkenden soykırıma tabi tutmaya çalıştığı Batı Kürdistan’ın Pazarcık ilçesinde doğmuş ve Avrupa’da büyümüş, çalışkan ve üretken bir Kürt bireyiydi. Çok genç yaşta Kürdistan özgürlük mücadelesiyle tanıştı ve Avrupa’daki devrimci çalışmaların her alanında görev yürüttü. Önder Apo ve PKK gerçeğini derinden tanıyınca da cilalı Avrupa yaşamını elinin tersiyle iterek Kürdistan’a dönüp gerilla saflarına katıldı. Ruhunda ve duygusunda yaşattığı derin Kürt yurtseverliği, kişiliğinde temsil ettiği büyük cesaret, fedakârlık ve özgürlük tutkusu, O’nu erkenden PKK ve gerilla gerçeğiyle buluşturdu.

KÜRT HALKININ ÖNDERİ OLMAYI BAŞARDI

Kasım Engin yoldaş, iki kez gördüğü Önderlik eğitimi ardından Kürdistan’ın Amanos-Toros hattı ile Botan ve Başûr alanlarında gerilla savaşına katıldı. Gerillada her türlü görev ve sorumluluğu üslenip başarılı çalışmalar yürüttü. Yine başta propaganda ve ajitasyon olmak üzere her türlü devrimci çalışma içinde yer aldı. Parti çalışmalarımızın ihtiyaç duyduğu her yerde ve görevde oldu. Uzun süre partimizin propaganda ve ajitasyon çalışmalarını koordine etti. Keskin zekâsı, tükenmez enerjisi, üretken tarzı, aktif ve akışkan yapısıyla birçok işi bir arada ve başarıyla yürütmeyi bildi. Çağlayan gibi coşan pozitif kişiliği, büyük heyecanı, Kürt diline ve kültürüne verdiği önem, fedakârlığı, duyarlı ve ölçülü yaklaşımlarıyla her zaman yoldaşlarına örnek oldu ve onların gönlünde taht kurdu. Bu temelde tüm yaşamını özgürlük mücadelesine vererek Önder Apo’nun yoldaşı ve Kürt halkının önderi olmayı başardı.

PARTİMİZ ANISINA SAHİP ÇIKTI

Partimiz ve halkımız, kahramanlık çizgisinde yürüttüğü büyük mücadele ile tüm şehitlerinin anısına sahip çıktığı gibi, iki yıldır yürüttüğü mücadeleyle de Kasım Engin yoldaşın anısına sahip çıkmayı ve Onu özgürlük mücadelesinde yaşatmayı bildi. Bilindiği gibi, 2020 ve 2021 yıllarında tarihimizin en büyük ve anlamlı mücadelesi yaşandı. AKP-MHP faşizmi, NATO’dan ve KDP’den aldığı destekle gerillayı ezmek, PKK’yi tasfiye etmek ve Kürt soykırımını tamamlamak üzere her yıl planlı ve örgütlü bir işgal saldırısı yürüttü. Hareket ve halk olarak, kahraman gerilla güçleri olarak, kadın ve gençlik hareketleri olarak, biz de geçen yıllarda işte böyle bir saldırganlığa karşı devrimci halk savaşı stratejisi temelinde topyekun bir direniş yürüttük; Önderlik ve şehitler çizgisinde yürüttüğümüz bu direnişle soykırımcı işgal saldırılarını kırmayı başardık. Kahraman gerilla güçlerimizin Garê’de, Heftanîn’de, Xakurkê’de, Metîna, Zap ve Avaşîn’de işgalci çetelere vurduğu öldürücü darbe, AKP-MHP faşizminin bütün planlarını boşa çıkartarak faşizmi çöküş noktasına getirdi.

GERİLLA AKP-MHP FAŞİZMİNİ ZAP VE AVAŞÎN’E GÖMÜYOR

Şimdi Kasım Engin yoldaşın şehadetinin üçüncü yılına girerken de Hareket ve halk olarak Zap ve Avaşîn direnişleri öncülüğünde topyekun devrimci halk savaşı direnişini seferberlik düzeyinde yürütüyoruz. Kahraman gerillamız, her gün vurduğu ağır darbelerle AKP-MHP faşizmini Zap ve Avaşîn’e gömüyor. Savaş Kürdistan’ın ve Türkiye’nin her alanına yayılıyor ve yiğit Kürt gençliği bulunduğu her alanda AKP-MHP faşizmine karşı seferberlik halinde sürekli bir eylem yürütüyor. Dört parça Kürdistan’da ve yurtdışında yurtsever halkımız ve demokratik dostlarımız işgalci-soykırımcı AKP-MHP diktatörlüğüne karşı her gün protesto eylemi yapıyor. Bunlar temelinde Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü hedefleyen Dem Dema Azadîyê ye hamlemiz zafer çizgisinde ilerliyor. AKP-MHP faşizminin çöküşünü ve Ellinci Yıl Hamlemizin Zaferini kimyasal silah kullanma da, NATO ve KDP desteği de engelleyemiyor.

Çok açık ki, AKP-MHP faşizmi ne kadar saldırgan olursa olsun, ne kadar savaş suçu işlerse işlesin, hiçbir zaman gerilla ve halk direnişimiz karşısında başarılı olamayacaktır. ABD, NATO ve KDP desteği, faşist baskı, terör ve şantaj AKP-MHP faşizmini kurtaramayacaktır. Kahraman gerilla ve halk direnişimiz, her gün vurduğu ağır darbelerle AKP-MHP faşist-soykırımcılığını Kürdistan’a gömecektir. Bu temelde Ellinci Önderlik ve Parti Yılımız, mücadele tarihimizin en büyük zafer yılı olacaktır.

KASIM ENGİN YOLDAŞI MÜCADELE İLE SAHİPLENİYORUZ

Kasım Engin yoldaşı ve tüm kahraman şehitlerimizi işte böyle bir mücadele ile sahipleniyor ve anılarını böyle bir kahramanlık mücadelesinde yaşatıyoruz. Bu temelde Kasım Engin yoldaşı ve şahsında tüm kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor; başta parti ve gerilla güçlerimiz olmak üzere tüm halkımızı ve dostlarımızı, gençleri ve kadınları İmralı tecridini kırma ve AKP-MHP faşizmini yıkma mücadelesini her alanda çok daha fazla yükseltmeye çağırıyoruz!"